Quantcast
Channel: Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie - Urząd Miejski
Viewing all 2459 articles
Browse latest View live

Konsultacje o stadionie

$
0
0
Stadion Gwardii

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte spotkanie w sprawie przyszłości stadionu im. St. Figasa, które odbędzie się 28 maja br. (poniedziałek) o godz. 16.30 w sali 300 Urzędu Miejskiego.

Spotkanie rozpocznie konsultacje w sprawie przyszłości stadionu, które potrwają od 28 maja do 31 lipca 2018 roku, m.in. za pośrednictwem strony www.obywatelski.koszalin.pl będzie możliwość wypełnienia ankiety, która posłuży do opracowania koncepcji przyszłości stadionu.

Podczas spotkania będzie możliwość przedstawienia swoich uwag i merytorycznej dyskusji o przyszłości stadionu.


Dni Koszalina wystartowały

$
0
0
Dni Koszalina 2018

Dziś, 25 maja oficjalnie rozpoczęły się Dni Koszalina. Atrakcji szykuje się wiele, a przez najbliższe trzy dni nikt w Koszalinie nudzić się nie powinien. Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły imprez można znaleźć na naszej stronie internetowej - tutaj.

Prezydent przypomina

$
0
0
Prezydent przypomina

Prezydent Koszalina przypomina, że z dniem 31 maja 2018 roku upływa termin wnoszenia opłaty II raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Ważne:

31 maja 2018 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy i tego dnia Urząd Miejski w Koszalinie jest nieczynny, jednak termin wniesienia powyższej opłaty jest terminem o charakterze materialnoprawnym, do którego nie ma zastosowania instytucja przywrócenia terminu i w tym przypadku nie obowiązuje przesunięcie terminu na następny dzień roboczy.

Darmowe autobusy

$
0
0
Darmowe autobusy

1 września rusza roczny pilotażowy program, w ramach którego uczniowie koszalińskich szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Po roku przeprowadzone zostaną analizy, które pozwolą ustalić, czy programem objąć także uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Z bezpłatnych przejazdów autobusowych korzystać będą dzieci i młodzież, które są mieszkańcami Koszalina. Warunkiem jest ważna legitymacja szkolna z wpisanym adresem. Uczniowie koszalińskich szkół, którzy mieszkają poza granicami Koszalina będą korzystać z autobusów na podobnych zasadach jak obecnie, czyli obowiązywać ich będą bilety ulgowe.

- Zdecydowaliśmy się na ten krok, ponieważ inicjatywa doskonale wpisuje się w obraz Koszalina stawiającego na ekologię w poruszaniu się po mieście - mówi prezydent Piotr Jedliński. - Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej niesie za sobą wiele korzyści dla publicznego transportu zbiorowego, rodzin czy środowiska. Jest to sposób na promowanie wśród najmłodszych mieszkańców postaw proekologicznych i zachęcenie do korzystania z transportu publicznego, wspiera też ich samodzielność. Liczę, że nasza inicjatywa pozwoli wypracować u dzieci nawyk korzystania z komunikacji miejskiej, co jest inwestycją w przyszłość mieszkańców Koszalina, ponieważ nawyki wyrobione w dzieciństwie mają szansę pozostać na całe życie.

Szacowany koszt wprowadzenia pilotażu to około 1,6 mln zł.

Jestem fotografem

$
0
0
Jestem fotografem

Zapraszamy na wernisaż  absolwentów Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych w zawodzie fotograf pt. „JESTEM FOTOGRAFEM V"

5  czerwca   2018 r., godz. 16.30, Galeria „RATUSZ” Urzędu Miejskiego (I p.), Rynek Staromiejski 6-7.

Wystawa „Jestem fotografem V” jest piątą wystawą organizowaną przez Centrum Kształcenia Ustawicznego im. St. Staszica Koszalinie, a drugą prezentowaną w Galerii Ratusz. Stanowi zbiór prac absolwentów Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych w zawodzie fotograf prowadzonych w CKU w Koszalinie. Każdy z autorów prezentuje na wystawie kilka prac, które powstawały zazwyczaj na zajęciach w czasie trwania kursu.

Zajęcia na kursie to praktyczne warsztaty, prowadzone przez profesjonalną kadrę, rozbudzającą w uczestnikach kursu chęć poszukiwania nowych obrazów i emocji, przyniosły poszerzenie wiedzy z zakresu fotografii, a teorię przeobraziły w praktykę. Uczestnicy kursu  rozwijali umiejętności korzystając z profesjonalnych pracowni, studia fotograficznego, pracowali w plenerze uwieczniając okolice Koszalina.

Fotografie podkreślają indywidualność spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i wielką pasję autorów, co dostrzegamy w pracach prezentowanych na wystawie.

Autorzy prac:

  1. Paweł Mrówczyński
  2. Agata Niewińska
  3. Katarzyna Domnik
  4. Paulina Miller-Sterczyńska
  5. Tomasz Mikoluk
  6. Irena Ciesielska
  7. Rafał Dost
  8. Maria Pelc

Troki bliżej Koszalina

$
0
0
podpisanie listu intencyjnego o współpracy

Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości Koszalin i litewskie Troki będą miastami partnerskimi.

Na przełomie maja i czerwca w Trokach na Litwie przebywała grupa koszalinian z wiceprezydentem Wojciechem Kasprzykiem na czele. W tym czasie mieszkańcy Troków obchodzili święto swojego miasta. 2 czerwca odbyła się m.in. uliczna parada.

Dzień wcześniej wiceprezydent Kasprzyk i mer samorządu rejonu Trockiego, Edita Rudeliene, podpisali list intencyjny o współpracy. Ma ona dotyczyć kultury, sportu, promocji turystycznej, gospodarczej i biznesowej, samorządu lokalnego i jego funkcjonowania oraz realizacji wspólnych programów dotyczących spraw społecznych, edukacji, rozwoju instytucjonalnego, środowiska młodzieży, zdrowia publicznego, planowania strategicznego oraz infrastruktury.

List o współpracy jest pierwszym krokiem w kierunku podpisania umowy partnerskiej między samorządami.

Nagroda za współpracę

$
0
0
Nagroda za współpracę

W tegorocznej edycji konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o tytuł „Samorządowego Lidera Współpracy z NGO 2018” w kategorii „Powiat i miasto na prawach powiatu” zwyciężył Koszalin. Oprócz honorowego tytułu miasto otrzymało także dotację w wysokości 5 tys. zł na dalsze działania wspierające współpracę z organizacjami pozarządowymi. Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się 5 czerwca w Szczecinie podczas Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników ds. NGO. Zwycięzcom gratulacje złożył wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Organizowany od 2012 roku konkurs ma na celu nagrodzenie tych samorządów, które najefektywniej współpracują z organizacjami pozarządowymi. Do tegorocznej edycji zgłoszono 13 samorządów. Komisja konkursowa przy ocenie wniosków bierze pod uwagę czy samorządy m.in. prowadzoną ewidencję organizacji, konsultują akty prawne, zlecają zadania  publiczne organizacjom pozarządowym, prowadzą szkolenia, mają konkurs na wkłady własne. Doceniane są też niefinansowe formy pomocy.

Komisja konkursowa przyznała nagrody w trzech kategoriach. W kategorii: „Powiat i miasto na prawach powiatu” laureatem konkursu została Gmina Miasto Koszalin. Nagrodę odebrał Tomasz Czuczak, sekretarz miasta.

Koszalin jako jeden z pierwszych samorządów w regionie powołał Gminną Radę Działalności Pożytku Publicznego, którą obecnie tworzy ośmiu przedstawicieli organizacji pozarządowych, trzech radnych Rady Miejskiej oraz dwóch przedstawicieli prezydenta Koszalina. Przedstawiciele trzeciego sektora mogli w roku  2017 uzyskać pomoc infrastrukturalną oraz wsparcie merytoryczne w zakresie pozyskiwania funduszy i ich rozliczania w Centrum Organizacji Pozarządowych,prowadzonym przez Pracownię Pozarządową. Odbywały się w nim także szkolenia czy korzystano z bezpłatnych usług księgowych. Współpraca z organizacjami promowana była także podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych. W ubiegłorocznym wydarzeniu udział wzięło blisko 50 organizacji, które swoją działalność prezentowały na stoiskach wystawienniczych oraz na scenie. Ponadto najaktywniejsze NGO’sy działające  w Koszalinie nagradzane są podczas Dnia Organizacji Pozarządowych.

Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się w Operze na Zamku w Szczecinie.

 

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Koszalina o rozpoczęciu otwartego naboru na członków Komitetu Rewitalizacji

$
0
0

OGŁOSZENIE

PREZYDENTA MIASTA KOSZALINA

o rozpoczęciu otwartego naboru na członków Komitetu Rewitalizacji

Zgodnie z uchwałą Nr XLV/626/2018 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 24 maja 2018 r. w sprawie zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji, ogłaszam

otwarty nabór na członków Komitetu Rewitalizacji

Komitet Rewitalizacji jest organem opiniodawczo-doradczym Prezydenta Miasta Koszalina w zakresie rewitalizacji. Stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy rewitalizacji z organami gminy w sprawach dotyczących prowadzenia, oceny i aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina na lata 2017 – 2026.

W skład Komitetu Rewitalizacji może wejść maksymalnie:

  • 5  przedstawicieli rad osiedli z obszaru rewitalizacji,
  • 4 przedstawicieli organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych, prowadzących działalność społeczną zgodną z celami określonymi w Gminnym Programie Rewitalizacji,
  • 4  przedstawicieli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na obszarze rewitalizacji,
  • 4  przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych z obszaru rewitalizacji,
  • 3 właścicieli nieruchomości i użytkowników wieczystych z obszaru rewitalizacji (z wyłączeniem wspólnot mieszkaniowych),
  • 5  mieszkańców obszaru rewitalizacji,
  • 2  mieszkańców spoza obszaru rewitalizacji,
  • 3  przedstawicieli Rady Miejskiej w Koszalinie, wskazanych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Otwarty nabór trwa od 13 czerwca 2018 r. do 16 lipca 2018 r.

Szczegółowe warunki udziału w otwartym naborze zawarte są w Regulaminie Komitetu Rewitalizacji, będącym załącznikiem do uchwały Nr XLV/626/2018 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 24 maja 2018 r. w sprawie zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji.

Formularz zgłoszeniowy wraz z odpowiednimi dokumentami wymaganymi przy zgłoszeniu oraz Regulamin Komitetu Rewitalizacji, dostępne są w siedzibie Urzędu oraz na stronach internetowych Urzędu:

Wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z odpowiednimi dokumentami, podpisane czytelnie imieniem i nazwiskiem, należy złożyć do dnia 16 lipca 2018 r.:

a)     drogą korespondencyjną na adres Urzędu Miejskiego w Koszalinie, Rynek Staromiejski 6-7,75-007 Koszalin,

b)    bezpośrednio w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Kandydatury nie spełniające wymogów Regulaminu Komitetu Rewitalizacji nie będą rozpatrywane.

Zainteresowane osoby mogą uzyskać dodatkowe informacje i zapoznać się z dokumentami w Urzędzie Miejskim w Koszalinie, Rynek Staromiejski 6-7, pok. 310 i 312 w godzinach pracy Urzędu oraz pod numerem telefonu: (094) 348 87 80, (094) 348 87 85.

Prezydent Miasta

Piotr Jedliński


XLVI sesja Rady Miejskiej

$
0
0
XLVI sesja Rady Miejskiej

PORZĄDEK OBRAD

XLVI sesji Rady Miejskiej w Koszalinie

w dniu 21 czerwca  2018 roku

 

Miejsce obrad:

sala konferencyjna Nr 300 w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.

Rozpoczęcie sesji o godz. 9:00.

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Przyjęcie protokołu  z XLV sesji.
  3. Informacja z prac komisji w okresie międzysesyjnym.
  4. Podjęcie uchwał:

  1. w sprawie zatwierdzenia „Sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Koszalina za 2017 rok” oraz „Sprawozdania finansowego Gminy Miasta Koszalin za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku”:

           - opinie komisji branżowych

           - opinia Komisji Rewizyjnej

2.    w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Koszalina z tytułu wykonania budżetu Miasta Koszalina za 2017 r.:

    -opinia Komisji Rewizyjnej

3. w sprawie przyjęcia raportu z realizacji Strategii Rozwoju Koszalina za 2017 r.:

        - opinia Komisji Spraw Społecznych

        - opinia Komisji Kultury

        - opinia Komisji Budżetu i Finansów

        - opinia Komisji Gospodarki Komunalnej

        - opinia Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki  

4. w sprawie uchwalenia „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Koszalina”:

        - opinia Komisji Gospodarki Komunalnej

5. w sprawie przyjęcia „Programu Rozwoju Koszalińskiej Oświaty na lata 2018 – 2020”:

- opinia Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki

6. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Koszalinie oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów;

- opinia Komisji Budżetu i Finansów

- opinia Komisji Gospodarki Komunalnej

- opinia Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki  

7. w sprawie przekazania do zaopiniowania organowi regulacyjnemu projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków:

        - opinia Komisji Gospodarki Komunalnej

8. zmieniająca uchwałę w sprawie poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

  - opinia Komisji Budżetu i Finansów

9. w sprawie ustalenia zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej:

 - opinia Komisji Spraw Społecznych

10. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia, które udzielają schronienia osobom bezdomnym:

       - opinia Komisji Spraw Społecznych

11. w sprawie zmiany Statutu Żłobka Miejskiego w Koszalinie:

        - opinia Komisji Spraw Społecznych

12. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone przez Dom Pomocy Społecznej w Koszalinie oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania:

        - opinia Komisji Spraw Społecznych

13. zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Programu „Koszalińska Karta Seniora”:

              - opinia Komisji Spraw Społecznych

14. zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowych zasad udzielania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka:

        - opinia Komisji Spraw Społecznych

15. zmieniająca uchwałę w sprawie Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Koszalina:

       - opinia Komisji Spraw Społecznych

16. zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Programu „Koszalińska Karta Dużej Rodziny”:

              - opinia Komisji Spraw Społecznych

17. w sprawie określenia formy, wysokości i trybu przyznawania pomocy dla repatrianta i członków jego najbliższej rodziny zaproszonym przez Gminę Miasto Koszalin do osiedlenia się na terenie Miasta Koszalina:

        - opinia Komisji Spraw Społecznych

        - opinia Komisji Budżetu i Finansów

18. w sprawie zapewnienia warunków do osiedlenia się na terenie miasta Koszalina dla rodziny Brizickich:

        - opinia Komisji Spraw Społecznych

        - opinia Komisji Budżetu i Finansów

19. w sprawie zapewnienia warunków do osiedlenia się na terenie miasta Koszalina dla rodziny Martynenko:

      - opinia Komisji Spraw Społecznych

      - opinia Komisji Budżetu i Finansów

20. w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Miasto Koszalin:

      - opinia Komisji Budżetu i Finansów

      - opinia Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki

21. w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasad udzielania i rozmiaru obniżek, przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji zajęć oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli:

       - opinia Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki

22. w sprawie wskazania Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Przedszkoli Miejskich jako wykonującego zadania centralnego zamawiającego na potrzeby jednostek obsługiwanych:

       - opinia Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki

23.  w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Miasta Koszalina na 2018 r.

         - opinia Komisji Budżetu i Finansów

24.  w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Koszalina na lata 2018-2033:

     - opinia Komisji Budżetu i Finansów

25.  w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zmiany granic istniejących okręgów wyborczych ustalonych do wyborów radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego:

      - opinia Komisji Porządku Prawnego i Publicznego

26. zmieniająca uchwałę w sprawie podziału Miasta Koszalina na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym:

             - opinia Komisji Porządku Prawnego i Publicznego

27. zmieniająca uchwałę w sprawie podziału Miasta Koszalina na stale obwody glosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych:

             - opinia Komisji Porządku Prawnego i Publicznego

28.  zmieniająca uchwałę w sprawie powołania doraźnej Komisji Statutowej Rady Miejskiej   w  Koszalinie:

             - opinia Komisji Porządku Prawnego i Publicznego

29. w sprawie zmiany uchwały przyjmującej plan pracy i tematykę posiedzeń Rady Miejskiej oraz terminarz posiedzeń Rady i Komisji na 2018 rok:

- opinie komisji branżowych

30. zmieniająca uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Koszalinie na 2018 rok:

       - opinia Komisji Rewizyjnej

 

5.   Informacja Przewodniczącej Rady Miejskiej z działalności międzysesyjnej.
6.   Informacja Prezydenta Miasta z działań podjętych między sesjami.
7.   Interpelacje i zapytania radnych.
8.   Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
9.   Wolne wnioski i oświadczenia.
10.   Czas dla Rad Osiedli.
11.   Trybuna Obywatelska – godz. 16:00.
12.   Zamknięcie sesji.

Bezpieczne Wakacje

$
0
0
Bezpieczne Wakacje 2018

Tradycyjnie, jak co roku, w wakacje koszalińskie dzieci nudzić się nie będą.

- Zdajemy sobie sprawę, że dzieci podczas wakacji część czasu spędzą w Koszalinie. Aby był to dobrze i ciekawie spędzony czas, przygotowaliśmy wiele atrakcji - mówi prezydent Piotr Jedliński. - Osoby korzystające z oferty Bezpiecznych Wakacji będą mogły popływać w basenie, czy też obejrzeć film. Większość atrakcji jest darmowych, za niektóre trzeba zapłacić symboliczne kwoty.

Z jakich atrakcji będą zatem mogły skorzystać koszalińskie dzieci?

VI Festiwal Uśmiechu. 29 czerwca 2018, 10:30-13:00. Sportowa Dolina w Koszalinie. Fundacja "O Uśmiech Dziecka". Wstęp wolny.

Bezpieczne wakacje z ciuchcią. 3 lipca – 31 sierpnia 2018. Przejazdy kolejką wąskotorową na trasie Koszalin – Manowo lub Rosnowo – Koszalin. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Wstęp wolny.

Wakacyjne spotkania młodzieży na macie zapaśniczej. 1 lipca – 15 sierpnia 2018. Hala Sportowa przy ul. Orlej i w plenerze; basen, kino. Zapaśniczy Klub Sportowy w Koszalinie. Wstęp wolny.

Zajęcia sportowe z piłką nożną. 3 lipca – 26 sierpnia 2018; wtorki i czwartki, 11:00-13:00. Stadion ZOS Bałtyk w Koszalinie. Koszaliński Klub Piłki Nożnej BAŁTYK. Wstęp wolny.

Aktywne wakacje z rakietą – na squash zawsze jest czas. 29 czerwca – 31 sierpnia 2018. Adria Squash - squash, badminton, tenis stołowy. Fundacja Adria Squash. Wstęp wolny.

Zajęcia rekreacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży (break dance, capoeira, zawody biegowe).   1 lipca - 31 sierpnia 2018. Stadion Bałtyk w Koszalinie. Koszalińskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Wstęp wolny.

Wakacje w Kręgielni. 16 lipca – 17 sierpnia 2018; 12:00-16:00. MK Bowling w Galerii Kosmos.  BC Club Koszalin sp. z o.o. 3 zł za wypożyczenie butów do gry.

Wakacje na Strzelnicy. 3 lipca – 24 sierpnia; wtorek – piątek, 14:00 – 18:00. Turniej "Wystrzałowe zawody" (10.08). Strzelnica, ul. Szczecińska 25a. UNIA sp. z o.o. Wstęp 1,50 zł/h.

Bezpieczne i Aktywne Wakacje w Parku Linowym w Koszalinie. 2 lipca – 14 sierpnia 2018. Park Linowy w Koszalinie. AVANA sp. z o. o. Wstęp 5 zł.

Aktywne Wakacje w Play Parku. 16 lipca – 31 sierpnia 2018; 12:00 – 16:00. Play Park przy ulicy Bohaterów Warszawy w Koszalinie. MORIDA sp. z o.o. Wstęp 7 zł/h.         

Basen. Lipiec 2018. Basen ZOS przy ul. Głowackiego w Koszalinie. Wstęp 1 zł.

         

                                  

M I E J S K I E   J E D N O S T K I   K U L T U R Y                                

Przedpołudniowe seanse filmowe dla dzieci. 2 lipca – 30 sierpnia 2018 (godz. 10.30). Kino Kryterium. Centrum Kultury 105. Wstęp 1 zł.

2-4 lipca „Rock Dog. Pies ma głos”

9-12 lipca „Mała wielka stopa”

16-19 lipca „My Little Pony. Film”

23-26 lipca „Pszczółka Maja. Miodowe igrzyska”

30 lipca – 2 sierpnia „Jaskiniowiec”

6-9 sierpnia „Riko prawie bocian”

13, 14, 16 sierpnia „Robinson Crusoe”

20-23 sierpnia „Fernando”

Nowe Wymiary Kultury. Artystyczne wakacje w CK105. 2-13 lipca 2018. Centrum Kultury 105. Wstęp wolny.

Wakacyjne Piątki. 6 lipca - 31 sierpnia 2018 (dziewięć imprez). Boiska i orliki w Koszalinie + kluby osiedlowe. Centrum Kultury 105. Wstęp wolny.

Zajęcia wakacyjne w filiach bibliotecznych. 2 lipca - 31 sierpnia 2018. Filie biblioteczne w Koszalinie. Koszalińska Biblioteka Publiczna. Wstęp wolny.

Start w Wakacje z Pałacem Młodzieży. Zajęcia warsztatowe. 25 czerwca - 6 lipca 2018. Pałac Młodzieży w Koszalinie. Wstęp wolny.

Lato w Muzeum. 25 czerwca - 24 sierpnia 2018. Muzeum w Koszalinie. Wstęp wolny.

Warsztaty teatralno-plastyczne dla dzieci i młodzieży. 2-13 lipca 2018; 10:00-14:00. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie. Wstęp wolny.

Bezpieczne Wakacje 2018

Zarejestruj dziecko online

$
0
0
Zarejestruj dziecko online

KOMUNIKAT MINISTERSTWA CYFRYZACJI

 

19 czerwca 2018 r.

Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!

Profil zaufany i kilka minut - to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r. Rodzicu, już nie musisz spieszyć się do urzędu. Wszystko czego potrzebujesz to Profil Zaufany i kilka minut.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Zdążysz w trakcie drzemki

Prościej, szybciej i wygodniej – to najkrótszy opis uruchomionej usługi. Jak z niej skorzystać? Cały proces to 5 prostych kroków.

WAŻNE: rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jeśli go nie masz, sprawdź jak to zmienić.

Co dalej? Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybierz usługę, z której chcesz skorzystać. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie Twoich danych.

Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze, by było uzgodnione przez oboje rodziców ;-) Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) - to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Gotowe! Wszystko powinno potrwać krócej, niż poobiednia drzemka malucha. 

Rejestracja w 5 krokach

Tak to wygląda w skrócie:

Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka

Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica

Krok 3: wpisujesz dane dziecka

Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie - skrzynka na ePUAP, osobiście, pocztą tradycyjną)

Krok 5: podgląd wniosku i… podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

To nie koniec zmian

To nie jedyne zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać, a które dotyczą rodziców. W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus.

Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało też takie zmiany:

  • jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja):

Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Planowane wejście w życie - od 1 grudnia 2018 r.,

  • szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL:

Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Planowane wejście w życie - 1 maja 2019 r.

Wydział Komunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji

 Zarejestruj dziecko online

 

Laureaci Firmy na start

$
0
0
Laureaci Firmy na start

19 czerwca odbyła się Gala Finałowa konkursu Firma na Start, podczas której oficjalne ogłoszono wyniki Konkursu. Konkurs „Firma na Start” to inicjatywa Prezydenta Miasta  promująca aktywne postawy i rozwój przedsiębiorczości w Koszalinie. Ideą tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zaszczepienie w młodych ludziach myślenia biznesowego, a także wybór najciekawszego pomysłu na własną działalność gospodarczą i zapewnienie odpowiednich instrumentów do przekształcenia go w firmę.Głównym założeniem konkursu jest wybór najlepszego biznesplanu w dwóch kategoriach:

- osoby  fizyczne w wieku  od 18 do 35 lat - studenci, absolwenci lub inne osoby chcące założyć własną firmę (nie tylko dla mieszkańców Koszalina);

- uczniowie koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych.

Zadaniem uczestnika Konkursu było opracowanie biznesplanu dotyczącego własnego pomysłu na działalność gospodarczą w Koszalinie, prezentującego rozwój przedsiębiorstwa - od podstaw i zawierającego prognozę jego działalności. Zwycięzcami Konkursu zostają uczestnicy, którzy przedstawią najciekawszy, możliwy do realizacji biznesplan konkretnego przedsięwzięcia.

Nagrody

Kategoria I (osoby  fizyczne w wieku  18-35 lat)

  • Nagroda pieniężna ufundowana przez Prezydenta Koszalina w wysokości 20.000 zł brutto.
  • Nagroda pieniężna ufundowana przez firmę Espersen Koszalin Sp z o.o. w wysokości 3.000 zł brutto
  • Preferencyjne warunki wynajmu lokalu w Centrum Biznesu lub pomieszczenia w Koszalińskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w zależności od prowadzonej działalności;
  • Pakiet doradczy Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości;
  • Preferencyjne warunki pożyczki z Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w ramach Inicjatywy JEREMIE;
  • Tablet (Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa)
  • Pakiet doradczy Parku Technologicznego S.A. obejmujący: bezpłatne udostępnienie na okres 6 -  miesięcy pomieszczenia biurowego przy ul.  Racławickiej 15-17; pakiet 15  godzin bezpłatnego dostępu do sali konferencyjnej PT S.A. 
  • Voucher na usługi firmy MikroSerwis S.C. o wartości 5.000 zł.

Kategoria II  (uczniowie koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych)

I. Miejsce:          - nagroda rzeczowa – laptop, drukarka i dron (Ekowodrol, Meden Inmed i Politechnika Koszalińska)

II. Miejsce:         - nagroda rzeczowa – aparat fotograficzny i dron (Espersen Koszalin i Politechnika Koszalińska)

III. Miejsce:        -   nagroda rzeczowa  - tablet i dron  ( PIG i  Politechnika Koszalińska)

Do udziału w tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 35 uczestników.

Laureatami czwartej edycji Konkursu Firma na Start zostali:

Kategoria I

Arkadiusz Pater „Studio filmowe JART”.

JART Film Studio to działalność zajmująca się filmowaniem i produkcją filmową. Główną ideą jest film dokumentalny, historyczny z regionu koszalińskiego oraz całej Polski.  Oprócz pełnometrażowych filmów historyczno-dokumentalnych studio zajmie się także produkcją serii krótkometrażowych filmów historycznych dotyczących historii Koszalina. W Studiu filmowym mają powstawać również inne projekty, aby nie zamykać się na potrzeby rynku takie jak filmy rekrutacyjne, teledyski, korporacyjne, szkoleniowe, instruktażowe, wizerunkowe oraz ślubne.

Kategoria II

Miejsce I        Sandra Sadowska - Magical Bakery 

„Magical Bakery” to działalność oparta na tworzeniu słodkich wypieków zaczynając od ciast kończąc na wymyślnych tortach na bazie naturalnych składników najwyższej jakości. Cukiernia charakteryzować się będzie wręcz niemożliwymi projektami tortów.

Miejsce II       Marianna Konarzewska - MarinaCup

Firma to „MarinaCup” to działalność gospodarcza, polegająca na ręcznym malowaniu kubków, które  będą projektowane tematycznie, zarówno na większe okazje, jak i mniejsze święta. Każdy ze wzorów będzie stworzony indywidualnie, wzory będą tworzone zarówno w stylu realistycznym, jak i fantazyjnym.

Miejsce III      Mateusz Szewczak- Zdrowo drezynowo

„Zdrowo drezynowo” to pomysł na założenie firmy usługowej oferującej możliwość przejazdu drezyną ręczną lub rowerową po torach koszalińskiej wąskotorówki. W ofercie firmy dostępne będzie kilka tras dostosowanych do kondycji, czasu i możliwości odwiedzających.

Szynobusem nad morze

$
0
0
Szynobusem nad morze

Już po raz jedenasty zostanie uruchomione sezonowe połączenie z Koszalina do Mielna Koszalińskiego. Partnerami przedsięwzięcia, tak jak do tej pory, są:

  • Województwo Zachodniopomorskie;
  • Gmina Miasto Koszalin;
  • Gmina Mielno;
  • Zarządca linii kolejowej nr 427 Mścice-Mielno Koszalińskie
  • Operator – Przewozy Regionalne Sp. z o. o.

Każdego roku czas kursowania pociągu jest różny, tak jak liczba par szynobusu w tym roku korzystać z niego można od  23 czerwca do 2 września (72 dni). Kursy zostały dopasowane do natężenia ruchu na podstawie corocznych analiz:

  • 6 par szynobusu – od poniedziałku do czwartku  w terminie od 23.06 do 2.09
  • 10 par szynobusu - od piątku do niedzieli i 15.08  (dodatkowe 4 kursy)
  • 11 par szynobusu - od soboty do niedzieli i 15.08 (dodatkowo 1 para w weekendy)

Pierwszy kurs z Koszalina o godz. 9:22, a ostatni kurs z Mielna o 21:40

Łączna liczba kursów – 1.174.

Na prośbę Prezydenta Miasta cena biletów została utrzymana na poziomie z lat ubiegłych i wynosi 5 zł, z zachowaniem wszystkich ulg stosowanych w Przewozach Regionalnych.

Szacunkowy koszt uruchomienia przewozów osób na trasie kolejowej Koszalin-Mielno Koszalińskie w okresie wakacji został określony na poziomie233.908,99 zł (utrzymanie poziomu z zeszłego roku).

Szynobusem nad morze

Załącznik: 

Świat oczami artystów

$
0
0
Świat oczami artystów

26 czerwca o godz. 16.30 na I p. Galerii Ratusz  rozpocznie się wernisaż wystawy zbiorowej członków Oddziału Koszalińskiego Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej pt. „Świat widziany oczami artystów”. Na wystawie zostanie pokazanych ponad 30 prac. Wśród nich znajdą się obrazy namalowane w technice olejnej i akrylowej, a także fotografie i tkaniny artystyczne. Tematyka prac również będzie zróżnicowana: od motywów kwiatowych i pejzaży, poprzez stonowane prace marynistyczne, do odważnych abstrakcji.

Wystawę będzie można oglądać w koszalińskim ratuszu do końca sierpnia.

Zmiana Gminnego Programu Rewitalizacji

$
0
0

OGŁOSZENIE

PREZYDENTA MIASTA KOSZALINA

o podjęciu uchwały w sprawie przystąpienia do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Koszalina na lata 2017 - 2026.

Na podstawie art. 17 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2017 r., poz. 1023 z późn. zm.)

zawiadamiam:

o podjęciu uchwały Nr XLV/625/2018 Rady Miejskiej  w  Koszalinie z dnia 24 maja 2018 r. w sprawie przystąpienia do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina na lata 2017 - 2026, przyjętego uchwałą
Nr XLI/585/2018 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 26 lutego 2018 r.

Wnioski w sprawie podpisane czytelnie imieniem i nazwiskiem, należy złożyć do dnia 16 lipca 2018 r.:

a)    drogą korespondencyjną na adres Urzędu Miejskiego w Koszalinie, Rynek Staromiejski 6 -7, 75-007 Koszalin,

b)    bezpośrednio w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

 

                                                                                                          PREZYDENT MIASTA

                                                                                                                Piotr Jedliński


Gratulacje dla p. Krystyny

$
0
0
Krystyna Piwońska i Piotr Jedliński

14 czerwca Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powołał Krystynę Piwońską Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Urzędzie Miejskim w Koszalinie w skład Krajowej Rady Rzeczników Konsumentów. W skład Rady wchodzi dziewięciu rzeczników z całej Polski. Koszaliński rzecznik reprezentować będzie rzeczników województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Rada jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa UOKiK w sprawach związanych z ochroną praw konsumentów na szczeblu samorządu powiatowego. Do zadań Rady należy m.in. przedstawianie propozycji kierunków zmian legislacyjnych w przepisach dotyczących ochrony praw konsumentów, wyrażanie opinii do projektów aktów prawnych lub kierunków rządowej polityki konsumenckiej oraz w innych sprawach związanych z ochroną konsumentów.

Krystyna Piwońska jest pierwszym rzecznikiem konsumentów w Urzędzie Miejskim w Koszalinie; funkcję tę pełni od 3 grudnia 1999 r. Ma wykształcenie wyższe prawnicze, ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Urzędzie Miejskim w Koszalinie rocznie zgłasza się około trzech tysięcy konsumentów, którzy uzyskują pomoc w sprawach spornych z przedsiębiorcami. Pomoc rzecznika jest bezpłatna.

Z okazji powołania do Krajowej Rady Rzeczników Konsumentów gratulacje p. Krystynie złożył prezydent Piotr Jedliński.

Kolejne miliony z Unii Europejskiej płyną do Koszalina na nowoczesną edukację

$
0
0

1, 253 mln. złotych zostanie przeznaczony na dostosowanie koszalińskiego szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy.

Koszalińska samochodówka przeprowadzi długo oczekiwane prace remontowo-budowlane oraz doposaży pracownię blacharstwa samochodowego, pracownię spawalnictwa, pracownię obrabiarek sterowanych numerycznie z modelowaniem 3D oraz pracownię informatyczną. Dodatkowo szkoła zakupi nowoczesny sprzęt i urządzenia. Dzięki temu - w oparciu o najnowsze technologie - szkoła będzie mogła kształcić uczniów w zawodach: blacharz samochodowy oraz technik mechanik.

Rezultatem projektu będzie możliwość dostarczenia na regionalny rynek pracy doskonale przygotowanych absolwentów kierunków objętych inwestycjami, na które pracodawcy współpracujący ze szkołami zgłosili zapotrzebowanie.

wernisaż wystawy „Oku mili”

$
0
0

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Oku mili” w Galerii Ratusz na II piętrze Urzędu Miejskiego, który odbędzie się 12 lipca o godz. 16.30. Zaprezentowana zostanie wystawa współczesnej grafiki i malarstwa, organizowana przez Dobry Sztos oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich na przykład.

Wystawa „Oku mili” to przegląd prac twórców wykorzystujących bez ograniczeń różne techniki zarówno malarskie jak i grafiki użytkowej. Od malarstwa klasycznego poprzez hiperrealizm, sitodruk, kolaż, grafikę komputerową i street art. Każdy z autorów wypracował już swój indywiualny język komunikacji i prowadzi z sukcesami działalność w zakresie sztuki i komunikacji wizualnej. Ich spotkanie pokazuje szeroki zakres możliwości działania i doboru środków jak i analizy problemu życia we współczesnym świecie operując zarówno abstrakcją jak i ironią. Uczestnicy wystawy: Karolina Tomaszewska, Maja Markowska, Mateusz Rybarczyk, Maciek Mazurkiewicz, Łukasz Waberski, Sebastian Krupiński, Karol Zagórski.

Zajęcia klubowe w WTZ

$
0
0

Urząd Miejski w Koszalinie informuję, o rozpoczęciu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizacji programu „Zajęcia klubowe w WTZ”.

Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uchwałą nr 7/2018 z dnia 12 czerwca 2018 r. zatwierdziła program „ Zajęcia klubowe w WTZ”, a Zarząd PFRON, uchwałą nr 41/2018 z dnia 26 czerwca 2018 roku przyjął procedury przedmiotowego programu.

Rehabilitacja społeczna i zawodowa w formie warsztatów terapii zajęciowej jest ważnym elementem systemu wsparcia osób, którym niepełnosprawność uniemożliwia lub poważnie utrudnia aktywne funkcjonowanie społeczne i zawodowe. Sieć placówek prowadzących warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) na terenie kraju stwarza osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia zatrudnienia, możliwość pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia pracy. Wdrożenie i realizacja rządowego programu „Za życiem”, a także związane z nim zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, rozszerzyły zakres wsparcia osób niepełnosprawnych w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym poprzez prowadzenie zajęć klubowych przez podmioty prowadzące warsztaty terapii zajęciowej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez prowadzenie przez WTZ zajęć klubowych, jako zorganizowanej formy rehabilitacji. W ramach programu WTZ zainteresowany prowadzeniem zajęć klubowych może ubiegać się o ich dofinansowanie. Program „Zajęcia klubowe w WTZ” jest rozwiązaniem, które sprzyja aktywnemu wspomaganiu uczestników warsztatów, którzy weszli na rynek pracy oraz osób niepełnosprawnych przed rozpoczęciem procesu rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej.

CELE PROGRAMU

Celem programu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym poprzez prowadzenie przez warsztaty terapii zajęciowej zajęć klubowych, jako zorganizowanej formy rehabilitacji.

BENEFICJENCI PROGRAMU

Beneficjentami programu są:

  • osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), które były uczestnikami WTZ i opuściły go w związku z podjęciem zatrudnienia,
  • osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), znajdujące się na prowadzonej przez podmiot prowadzący WTZ liście osób, (o której mowa w art. 10f ust. 2a ustawy o rehabilitacji), których zgłoszenie do uczestnictwa w warsztacie zostało zatwierdzone i które nie rozpoczęły terapii w WTZ.

Adresatami programu są podmioty prowadzące warsztaty terapii zajęciowej.

Pomoc finansowa w ramach programu udzielana jest adresatom programu ze środków PFRON przez samorządy powiatowe, które przystąpią do realizacji programu.

WARUNKI UCZESTNICTWA W PROGRAMIE

Warunkiem uczestnictwa w programie, w tym warunkiem uzyskania pomocy finansowej w ramach programu, jest nieposiadanie wymagalnych zobowiązań wobec:

  • PFRON, w tym nieposiadanie zaległości w obowiązkowych wpłatach na PFRON;
  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i/lub Urzędu Skarbowego;
  • innych organów i instytucji wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu należy składać corocznie w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.

W związku z uruchomieniem programu w 2018 r. termin składania wniosków przez podmioty prowadzące WTZ upływa w dniu 27 lipca 2018 roku. Wniosek należy złożyć do Prezydenta Miasta Koszalina, ul. Rynek Staromiejski 6-7, 75-107 Koszalin z dopiskiem” „Zajęcia klubowe w WTZ lub w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego.

Poniżej znajduje się link do strony internetowej PFRON z informacjami na temat programu oraz wzór wniosku o dofinansowanie:

https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/program-zajecia-klubowe-w-wtz/

Szczegółowe procedury realizacji programu dostępne są na ww. stronie internetowej lub pod nr tel. 94 348 87 17.

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

$
0
0
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Prezydent KoszalinaPiotr Jedliński

 Dowódca Garnizonu Koszalin płk Mariusz Janikowski

 Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Koszalin Zbigniew Perzyński

 

zapraszają na uroczystość poświęconą

 

74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,

 

która odbędzie się 1 sierpnia 2018 roku przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego

(Skwer Ofiar Katyńskich)

 

 

Program uroczystości:

 

1 sierpnia 2018 r.

 

godz. 17.00

Rozpoczęcie uroczystości przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego

  • przemówienia okolicznościowe
  • Apel Pamięci
  • hymn państwowy
  • złożenie wiązanek kwiatów
Viewing all 2459 articles
Browse latest View live