Quantcast
Channel: Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie - Urząd Miejski
Viewing all 2465 articles
Browse latest View live

Koszalińskie zakątki

$
0
0
Panorama osiedla "Przylesie"

Zapraszamy do Galerii Ratusz na wernisaż Waldemara Jarosza, aby zobaczyć „Znane i nieznane zakątki Koszalina”. Wystawa zostanie otwarta 9 maja o  godz. 16.30 na I piętrze ratusza.

Wal Jarosz ukończył studia artystyczno-pedagogiczne WSP w Częstochowie. Urodzony w podwarszawskiej wsi Złotokłosod  blisko trzydziestu lat mieszka i tworzy w Koszalinie. Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych, założyciel grupy twórczej Group4 i organizator wystaw jej członków. Działa w wielu portalach artystycznych, organizuje plenery i wystawy dla artystów tam poznanych. Jego twórczość to głównie malarstwo olejne, pastel olejny, czasem akwarela, gwasz, rysunek, collage. Ulubione tematy to postać ludzka, zwierzęta, krajobrazy, portrety, formy abstrakcyjne. Tworzy również cykle prac, tj. Gęby, Zwierzę, Podwórka, Jestem kobietą, Abstrakt, Końskie wariacje.

W Galerii Ratusz prezentuje zestaw prac: „Znane i nieznane zakątki Koszalina”, wykonanych w  pasteli, oleju na płótnie oraz  w technice mieszanej. Część prac powstawała na żywo, w plenerze, pozostałe wykonano w pracowni, na podstawie szkiców oraz  z wyobraźni.


Zaproszenie na spotkanie dotyczące zmian w prawie pracy

$
0
0

23 maja w godz. 10-13 w sali 300 Urzędu Miejskiego wspólnie z Deloitte oraz LSJ HR Group organizujemy spotkanie informacyjne dla pracodawców poświęcone tematowi zmian w prawie pracy w 2017 roku oraz fluktuacji i retencji pracowników.

Jest to już kolejne z cyklicznych bezpłatnych spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny jednakże należy potwierdzić swoje uczestnictwo w terminie do 19.05.2017 r. na adres e-mail anna.sniezko@um.koszalin.pl lub telefonicznie 94 348 88 77.


Zapraszamy serdecznie

Zaproszenie

Program

mDokumenty - Pilotaż w Urzędzie Miejskim w Koszalinie

$
0
0

mDokumenty

mDokumenty to usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów (również potwierdzających tożsamość) z wykorzystaniem telefonu komórkowego. To jeden
z najbardziej przyszłościowych projektów, jakie realizowane są w Ministerstwie Cyfryzacji.

Komórki służą już teraz nie tylko do prowadzenia rozmów, odbierania SMSów czy maili. Obok telefonu, mamy w nich już bank, kino, bibliotekę, gazety… Nie ma żadnych powodów, by nie zagościła tam również administracja ze swymi dokumentami.

Już od 11.05.2017r. chętni mieszkańcy Koszalina oraz goście spoza Koszalina, którzy mają do załatwienia sprawę w Urzędzie Miejskim w Koszalinie będą mogli przetestować nową usługę udostępnioną na stronie obywatel.gov.pl. Mowa oczywiście o mDokumentach, a na chwilę obecną o danych z dowodu osobistego. Jak korzystać z usługi mDokumenty.

Każdy obywatel, który będzie chciał korzystać z usługi mDokumenty musi posiadać Profil Zaufany. Służył on będzie do potwierdzenia tożsamości obywatela przy jej aktywacji oraz w trakcie korzystania z usługi w urzędzie. Usługa dostępna będzie na stronie obywatel .gov.pl po godzinie 12.00, od dnia 11.05.2017r.

W dalszej kolejności do mDokumentów dołączą prawo jazdy (pilotaż przewidziany na październik 2017r) oraz dowód rejestracyjny pojazdu wraz polisą OC (pilotaż przewidziany na I kwartał 2018r.).

Pilotaż w Urzędzie Miejskim w Koszalinie

W wyznaczonych miejscach Urzędu Miejskiego w Koszalinie, są to: Kancelaria Urzędu, Wydział Spraw Obywatelskich (pok. 115, 118A, 120), Wydział Komunikacji (pok. 27 stanowisko 6 i 7 oraz pok. 25 i 26), Urząd Stanu Cywilnego (pok. 12 i 14) będą mogli przetestować poświadczenie tożsamości za pomocą mDokumentów.

Pilotaż ma służyć sprawdzeniu funkcjonowania usługi i wyciągnięciu wniosków, by docelowe jej wdrożenie zostało jak najlepiej przygotowane.

W trakcie trwania pilotażu klient urzędu jest zobligowany do posiadania przy sobie tradycyjnego dowodu osobistego. Usługa mobilnego dowodu osobistego w tym czasie jest jedynie opcjonalnym elementem sprawdzenia tożsamości i służy jedynie sprawdzeniu prawidłowego jej działania.

WAŻNE.

mDokumenty nie będą rozwiązaniem obligatoryjnym. Nie będzie żadnego przymusu, by z nich korzystać. Osoby, które będą chcieć korzystać z tradycyjnych dokumentów, nadal będą mieć taką możliwość.

Bumar partnerem CKU

$
0
0

W dniu 10 maja 2017 r. o godz. 11.00 w  siedzibie firmy Fabryka Maszyn „Bumar - Koszalin” S.A. ul. Lechicka 51, zostało podpisane Porozumienie o współpracy między Gminą Miasto Koszalin, reprezentowaną przez Panią Beatę Płazę, Dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Koszalinie, a Fabryką Maszyn „Bumar - Koszalin” S.A. reprezentowaną przez Prezesa Zarządu – Pana Jerzego Romanowskiego.

 

W Porozumieniu określenie zostały zasady współpracy pomiędzy stronami, której wynikiem będzie wzbogacenie oferty edukacyjnej Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica o wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe.

 

Porozumienie to jest pierwszym tego typu skupiającym się na współpracy w zakresie kształcenia osób  dorosłych, a zarazem  pierwszym  Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Koszalinie.

 

Dzięki podpisaniu Porozumienia o współpracymożliwe będzie realizowanie wspólnych przedsięwzięć, które ułatwią absolwentom znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem wykształcenia lub kontynuowanie dalszej nauki, np. takich jak:

  • Prezentacji słuchaczom CKU  działalności i specyfiki zakładu pracy poprzez organizację wizyt zawodoznawczych dla słuchaczy.
  • Organizacji szkoleń i innych spotkań o charakterze edukacyjnym z udziałem słuchaczy i kadry pedagogicznej (np. pokazy, prezentacje, wykłady).
  • Promowania słuchaczy, absolwentów wyróżniających się wiedzą i umiejętnościami w zawodzie poprzez stwarzanie możliwości zatrudnienia.
  • Organizacji praktyk zawodowych na terenie zakładu pracy i pokrycia kosztów związanych ze szkoleniem słuchaczy.

 

Podpisanie ww. Porozumienia jest efektem prowadzonej już współpracy pomiędzy Centrum Kształcenia Ustawicznego a Fabryką Maszyn „Bumar - Koszalin” S.A. Firma od wielu lat   współpracuje ze Szkołą w rożnych obszarach np. wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, wspieranie kształcenia zawodowego nauczycieli szczególnie w zakresie aktualizacji wiedzy technicznej oraz promowanie nowoczesnych metod i technik kształcenia.

Dzięki doskonale wyposażonym pracowniom CKU bardzo dobrze przygotowuje słuchaczy do pracy w kształconych zawodach. Obecnie w firmie Fabryka Maszyn „Bumar - Koszalin” S.A.  pracuje wielu absolwentów Szkoły.

 

W okresie ostatnich dwóch lat przy współpracy Biura Pełnomocnika Prezydenta ds. Inwestorów Kluczowych i Zatrudnienia podpisanych zastało już łącznie z planowanym 10.05 -  21Porozumień o współpracy pomiędzy koszalińskimi szkołami ponadgimnazjalnymi a przedsiębiorcami, instytucjami  i organizacjami  działającymi na lokalnym rynku (ZS 1 – 8, ZS 7 – 1,ZS 8 -1,  ZS 9 – 6, ZS 10 – 4, CKU -1). 

 

W ramach podpisanych Porozumień realizowanych jest już wiele ciekawych przedsięwzięć, np.  dodatkowe zajęcia np. koło naukowe z zakresu programowania; klasy patronackie, konkursy dla uczniów (programistyczny, fotograficzny, rachunkowości, testy z wiedzy itp.) z atrakcyjnymi nagrodami w postaci staży, darmowych specjalistycznych kursów czy nagród rzeczowych; praktyki i staże letnie jak również współorganizacja takich przedsięwzięć jak wykłady dla młodzieży czy Międzynarodowy Dzień Wiatru.

 

W chwili obecnej trwają rozmowy z kilkoma koszalińskimi firmami i instytucjami mające na celu doprowadzenie do rozpoczęcia stałej współpracy z konkretną szkołą kształcąca w pożądanych przez nich kierunku.  Pozytywnym aspektem działań Miasta w tym obszarze jest fakt, iż firmy z którymi rozpoczynamy rozmowy  bardzo otwarcie podchodzą do takiej współpracy w kilku  przypadkach również same ją inicjują.

 

Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia zawodowego ma szczególne znaczenie wobec sytuacji  na rynku pracy. Dlatego właśnie w kształceniu zawodowym należy kłaść nacisk na jakość kształcenia praktycznego. Zalety praktycznej nauki zawodu są ogromne gdyż pozwalają mu spotkać się ze złożonością, możliwościami i wymaganiami rzeczywistego środowiska pracy. Dodatkowym atutem nauki u pracodawcy jest możliwość kontaktu z bardziej zaawansowanymi technologiami oraz z różnorodnymi przykładami zadań, które nie są do odtworzenia w szkole.

Dni Koszalina 19 - 21 maja

$
0
0

Drodzy koszalinianie,


wierzę, że podobnie jak ja, macie w pamięci ubiegłoroczne urodziny naszego miasta. Sporo się wtedy działo. Nasze o rok starsze miasto cały czas żyje barwnie, także dzięki Waszym pomysłom do budżetu obywatelskiego czy akcji Start-up Kultura. Właśnie ukazał się drugi tom monografii Koszalina jako swoiste nawiązanie do zeszłorocznych uroczystości. Maj to tradycyjny miesiąc Koszalina i chcę wszystkich Was serdecznie zaprosić na miejskie imprezy, które pozwolą z uśmiechem obchodzić dni naszego grodu. Szczególnie cieszy mnie, że mamy szansę, aby kolejny raz szczelnie wypełnić Amfiteatr: podczas koncertu rockowego i widowiska „Nie kochać w taką noc, to grzech”. Wszystkie inne, warte zainteresowania informacje znajdziecie poniżej.


PROGRAM:

19 maja (piątek)

- 9:00 – 17:00- Wojewódzka Olimpiada Młodzieży w Pływaniu - basen ZOS, ul. Głowackiego 3 (organizator: Międzyszkolny Klub Sportowy  „Znicz” Koszalin);
- 10:30-16:00- Dzień Godności  Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Rynek Staromiejski (organizator: polskie stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym , CK105);
- 16:00-21:00 - Festiwal Smaków Foodtracków - parking przy amfiteatrze (organizator: MDD Sp. z  o.o. CK105);
- 16:30-18:30 - Ulica Barw - ul. Bogusława II (organizator: Pałac Młodzieży);
- 16:30-19:00 - Program Artystyczny Pałacu Młodzieży, występy zespołów wokalnych i artystycznych - scena City Box (organizator: Pałac Młodzieży);
- 17:00 - Wernisaż wystawy: „Andrzej Słowik – wspomnienie” - Galeria Ratusz II p. (organizator:  Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin-Słupsk);
- 17:00 - Spotkanie autorskie z dr Kacprem Pencarskim - promujące publikację pt. : „Gospodarka miast rejencji koszalińskiej w latach 1918 - 1939". 
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jedynak z PTH Koło w Koszalinie - sala konferencyjno-kinowa KBP (organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna)
- 18:00 - Wernisaż wystawy Edwarda Dwurnika - Bałtycka Galeria Sztuki (organizator: CK105);
- 19:00 - Koncert zespołów: Red Lips i Cugowscy - amfiteatr, bilety: 5zł (organizator: CK105);
- w godz. otwarcia bibliotek - Wystawy książek o Koszalinie lub koszalińskich twórcach - Filie KBP (organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna);
- przez cały dzień - Odtwarzanie fragmentów książek koszalińskich twórców w autobusach miejskich - wybrane linie autobusów MZK (organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna);

20 maja (sobota)
-10:00-13:00 - Spotkanie „Od maluszka do staruszka – ekologia łączy pokolenia” - DPS Koszalin, ul. Leonida Teligi 4 (organizator: Dom Pomocy Społecznej, DB Schenker);
-11:00 -15:00 - Eliminacje powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Tanecznych - Sala Widowiskowa CK105 (organizator: CK105);
- 11:00 -17:00 - Festiwal Organizacji Pozarządowych - Rynek Staromiejski (organizator: Pracownia Pozarządowa, Bałtycki Teatr Dramatyczny, CK105);
- 11:00-17:00 - Akcja Bookcrossing, impreza urodzinowa podczas której zapraszamy czytelników na symboliczny kawałek tortu i zachęcamy do przyniesienia nam prezentu (w postaci książek) – Rynek Staromiejski (organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczny);
- 11:00 - 18:00 - program artystyczny z okazji otwarcia Galerii Emka - Galeria Emka i jej okolice;
- 12:00-21:00 - Festiwal Smaków Foodtracków - parking przy amfiteatrze (organizator: MDD Sp. z  o.o. CK105);
- 12:00-16:00 - Park Sztuki, występy zespołów, warsztaty plastyczne – Park im. Książąt Pomorskich (organizator: CK105);
- 16:30 - Tort dla mieszkańców Koszalina - Rynek Staromiejski (organizator: Urząd Miejski);
- 17:00-22:00 - Noc Muzeów w Obserwatorium Astronomicznym - ul. Gnieźnieńska 8A (organizator: Pałac Młodzieży);
- 18:00-24:00 - Noc Muzeów - Noc Tajemnic - teren Muzeum w Koszalinie i inne instytucje na terenie miasta, szczegółowy program: www.muzeum.koszalin.pl (organizator: Muzeum);
- 20:30 - Koncert Margaret z okazji otwarcia Galerii Emka - parking przy Galerii , wstęp wolny (organizator: Galeria Emka);
- przez cały dzień - Odtwarzanie fragmentów książek koszalińskich twórców w autobusach miejskich - wybrane linie autobusów MZK (organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna);

21 maja (niedziela)
- 9:00-17:00 - „Nie nowotworom u dzieci” Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych, badania dla dzieci od 9 m-ca do 6 lat. Projekt zrealizowany
w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. - parking przy amfiteatrze (organizator: Fundacja Ronalda McDonalda, Stowarzyszenie Mama w Mieście Koszalin);
- 12:00-21:00 - Festiwal Smaków Foodtracków - parking przy amfiteatrze (organizator: MDD Sp. z  o.o. CK105);
- 12:00-16:00 - Obóz Historyczny: miasteczko rycerskie – park przy amfiteatrze (organizator: CK105);
- 12:00-16:00 - Koszaliński Łosoś, stanowisko rekonstrukcyjne, prezentacja średniowiecznych  narzędzi rolniczych,  rybackich oraz służących do wyrabiania pasów i barwienia tkanin - park przy amfiteatrze (organizator: CK105);
- 16:00 - Bajka „Cykor-bojąca dusza”, reż. Wojciech Rogowski – Bałtycki Teatr Dramatyczny,  
ilość miejsc ograniczona, zaproszenia do odbioru w kasie teatru,  rezerwacja  tel. 94 342 22 67 (organizator: Bałtycki Teatr Dramatyczny);
- 20:00 - Widowisko „Nie kochać w taką noc” - amfiteatr, wstęp wolny  (organizator: CK105, Fundacja „Pokoloruj Świat”);
- przez cały dzień  - Odtwarzanie fragmentów książek koszalińskich twórców w autobusach miejskich - wybrane linie autobusów MZK (organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna);

22-25 maja (poniedziałek-czwartek)
- 9:00-17:00 - „Nie nowotworom u dzieci” Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych - parking przy amfiteatrze (organizator: Fundacja Ronalda McDonalda);
- w godz. otwarcia bibliotek - Wystawy książek o Koszalinie lub koszalińskich twórcach - Filie KBP (organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna);

26 maja (piątek)
- 9:00-17:00 - „Nie nowotworom u dzieci” Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych  - parking przy amfiteatrze (organizator: Fundacja Ronalda McDonalda);
- 9:00-10:30 - Dzień Sportu - impreza dla dzieci z koszalińskich szkół podstawowych - Park Wodny Koszalin (organizator: Park Wodny Koszalin);
- 16:00 - XLVI Konkurs Malarstwa Ściennego Dzieci i Młodzieży - przejścia podziemne pod ul. Zwycięstwa i ul. Młyńską (organizator: Pałac Młodzieży);
- 18:30 Koncert „Estrada dla młodych”, prezentacja młodych talentów z Zespołu Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie  - Filharmonia Koszalińska, bilety: od 25 zł (organizator: Filharmonia);
- w godz. otwarcia bibliotek - Wystawy książek o Koszalinie lub koszalińskich twórcach - Filie KBP (organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna);

27 maja (sobota)
- 9:00-15:00 - Otwarte Zawody  Strzeleckie o Puchar Prezydenta Miasta Koszalina - Strzelnica Kryta Sp. „UNIA”, ul. Szczecińska 25A (organizator: Strzelnica Kryta „UNIA”);
-15:00 - XV Międzynarodowy Bieg Wenedów - ulice Koszalina (organizator: Koszalińskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej);

Bawmy się wspaniale!

Piotr Jedliński

Samorządowcy protestowali w sprawie drogi S11

$
0
0

Wczoraj przed Walnym Zgromadzeniem Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw „Droga S11”, które odbywało się w Pile, grupa kilkudziesięciu samorządowców (wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów) manifestowała konieczność budowy drogi zgodnie ze wcześniejszymi obietnicami.

Uczestnicy protestu, ubrani w zielone kamizelki i z transparentami w dłoni kilka razy przeszli przez przejście dla pieszych, blokując przejazd na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 10 z wjazdem do Piły i drogą na Płotki.

Jak mówi Prezydent Koszalina, Pan Piotr Jedliński, który uczestniczył we wczorajszej manifestacji: "Droga S11 to kluczowa inwestycja niwelująca wykluczenie komunikacyjne naszego regionu. Będziemy walczyć o jej budowę...".

Konsultacje społeczne - Program Rozwoju Kultury Koszalina do 2028 roku

$
0
0

Szanowni Państwo, w imieniu Zastępcy Prezydenta Miasta Koszalina Przemysława Krzyżanowskiego - Przewodniczącego Zespołu ds. Programu Rozwoju Kultury, zapraszamy do konsultacji społecznych.

 

Prace nad Programem Rozwoju Kultury rozpoczęły się w październiku 2015 roku. Program został przygotowany przez Zespół ds. opracowania Programu Rozwoju Kultury, w skład którego weszli przedstawiciele komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego, miejskich jednostek organizacyjnych, Rady Miejskiej oraz przedstawiciele ciał opiniodawczo-doradczych, przy  współpracy z ekspertami zewnętrznymi z Fundacji Res Publica z Warszawy. Podczas tworzenia dokumentu wykorzystano wnioski z Raportu DNA Miasta: Polityka Kulturalna Koszalin 2016 i Koszalińskiego Kongresu Kultury oraz wyniki badań socjologicznych, przeprowadzonych w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Koszalina.

Poniżej prezentujemy dokument docelowy wraz z formularzem, na którym można przedstawić swoje uwagi i opinie.

 

Jednocześnie zapraszamy  na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się 23 maja br. o godz. 17.00 w Clubie 105 w Centrum Kultury 105 w Koszalinie i poprowadzone  zostanie przez konsultanta zewnętrznego, przedstawiciela Fundacji Res Publica z Warszawy, pana Artura Celińskiego.

 

Konsultacje zakończone zostaną 23 maja 2017 r.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach i podzielenia się swoimi uwagami !

 

1. Program

2. Formularz

Koszalińska Koperta Życia

$
0
0

„Koszalińska Koperta Życia”

 

            Gmina Miasto Koszalin mając na względzie dobro i bezpieczeństwo osób starszych  realizuje politykę senioralną zawartą w  Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Koszalin na lata 2016-2020 (realizacja celu strategicznego 3. Zwiększenie aktywności i integracja społeczna seniorów, cel operacyjny 2. Poszerzenie i poprawa usług świadczonych dla osób starszych,  działanie 1. Rozwijanie oferty wsparcia seniorów w ich środowisku zamieszkania między innymi poprzez podwyższanie standardu usług z zakresu opieki i ochrony zdrowia i zwiększenie  ich dostępności).

            Proces starzenia w Koszalinie charakteryzuje się wysoką dynamiką. Świadczą o tym rosnące liczby osób w wieku senioralnym (  29 370 osób powyżej 60 r. życia- dane GUS  na 31.12.2015 r.). Duża dynamika demograficzna wskazuje na konieczność wykonania zadania publicznego, jakim jest akcja „Koszalińska Koperta Życia” .

            Akcja „ Koszalińska Koperta Życia” skierowana jest do mieszkańców Koszalina, osób starszych i samotnych, szczególnie tych przewlekle chorych, które ukończyły 75 rok życia.Polega na umieszczeniu, na wewnętrznej stronie drzwi wejściowych do mieszkania, w  specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o osobie,  o  stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach  do najbliższych i itp.

            W sprawie  zasadności wprowadzenia akcji zostały przeprowadzone  szerokie konsultacje z:  Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego, Okręgową Izbą Lekarską, Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych , Komendą Miejską Policji, Koszalińską Radą Seniorów oraz  Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

 

            Gmina Miasto Koszalin rozpoczyna realizację zadania 1 czerwca br.

                                                                                                                                                                          

            W Koszalinie zamieszkuje ponad 8000 osób, które ukończyły 75 rok życia. „Koszalińska Koperta Życia” przekazana zostanie 3200 osobom z wymienionej  grupy,  tj. około 40% ogólnej populacji.

            Dystrybucja Kopert odbędzie się za pośrednictwem Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu , które jest realizatorem zadania ( wybranym w ramach konkursu w lutym 2017 r.), Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej oraz Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Każdy pakiet składa się z :

1)      Koperty plastikowej A5, do zamocowania na wewnętrznej stronie drzwi wejściowych do mieszkania,

2)      Naklejki (do umieszczenia w korytarzu na szafce, lustrze itp.) informującej, że w tym mieszkaniu znajduje się „Koszalińska Koperta Życia”,

3)      Karty informacyjnej, w której będą umieszczone najważniejsze informacje o osobie,  o jej stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych i itp.

4)      Ulotki informacyjnej, w której zawarty jest instruktaż wypełnienia karty informacyjnej,

5)      Karty ICE- w nagłym wypadku ( do noszenia np. w portfelu).


OGŁOSZENIE PREZYDENTA MIASTA KOSZALINA

$
0
0

OGŁOSZENIE

PREZYDENTA  MIASTA  KOSZALINA

W związku z trwającymi pracami nad sporządzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji  dla miasta Koszalina zapraszam do składania propozycji projektów rewitalizacyjnych - o charakterze społecznym oraz gospodarczym, środowiskowym, przestrzenno-funkcjonalnym lub technicznym - planowanych do realizacji na obszarze rewitalizacji, wyznaczonym Uchwałą Nr XXIX/392/2017 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 23 marca 2017 r. (Dz. U. Woj. Zach. z 2017 r. poz. 1632).

Projekty rewitalizacyjne mogą być finansowane z różnych źródeł  - środki prywatne, środki publiczne krajowe, środki unijne.  Umieszczenie projektu rewitalizacyjnego w programie rewitalizacji jest warunkiem niezbędnym, aby mógł on się starać o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (zwanego dalej RPO WZ 2014-2020) w ramach działania 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”. Umieszczenie projektu w gminnym programie rewitalizacji może stanowić podstawę do udzielenia preferencji dla projektów w ramach innych działań RPO WZ 2014-2020. Szczególny nacisk będzie kładziony na działania ukierunkowane bezpośrednio na kwestie społeczne.

Podstawowe kryteria oceny projektów, ubiegających się o wpisanie do Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta Koszalina, to:

1. Położenie:

  • w granicach obszaru rewitalizacji,
  • położenie poza obszarem rewitalizacji, pod warunkiem uzasadnienia wpływu na rozwiązanie problemów społecznych na obszarze rewitalizacji.

2. Zachowanie produktów projektu przez 5 lat od momentu zakończenia realizacji.

3. Zdolność do realizacji projektu bez wsparcia ze środków UE.

4. Wpływ projektu na osiągnięcie efektów społecznych na obszarze rewitalizacji.

5. Poprawność projektu w zakresie:

- budżetu i źródeł finansowania, w tym wkładu własnego inicjatora projektu,

- harmonogramu realizacji projektu – należy podać datę (kwartał i rok) rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu,

- wskaźników monitoringu – należy określić wskaźniki produktu i rezultatu.

Propozycje projektów można zgłaszać w terminie od 26 maja do 9 czerwca 2017 r. w formie wypełnionych formularzy - formularz dostępny w Kancelarii Urzędu Miejskiego, w Wydziale Architektury  i Urbanistyki, na stronach internetowych: www.bip.koszalin.pl i www.koszalin.pl

Wypełniony formularz należy dostarczyć:

a) w wersji papierowej:

- drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miejski w Koszalinie, Rynek Staromiejski 6-7, 75-007 Koszalin,

- bezpośrednio do Kancelarii Urzędu Miejskiego w Koszalinie w godzinach pracy Urzędu: w poniedziałki w godz. 9.00 – 17.00; we wtorki, środy, czwartki i piątki – w godz. 7.15 – 15.15,

b) w wersji elektronicznej za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej znajdującej się na ePUAP.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

$
0
0
Budynek ratusza

Prezydent Koszalina przypomina, że 31 maja 2017 roku upływa termin wnoszenia opłaty II raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

W przypadku niedokonania opłaty w tym terminie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych ulegają wygaszeniu.

Prawne Vademecum Przedsiębiorcy

$
0
0
Prawne Vademecum Przedsiębiorcy

Centrum Biznesu Fundacji CIP w Koszalinie ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców na kolejne szkolenie w ramach nowego cyklu Prawne Vademecum Przedsiębiorcy. Szkolenie „Prawna ochrona znaków towarowych - jak skutecznie chronić markę swojej firmy?” odbędzie się w Koszalinie 8 czerwca 2017 r.

Jego głównym celem jest przybliżenie tematyki związanej z własnością przemysłową ze szczególnym uwzględnieniem tematyki znaków towarowych, wzorów przemysłowych, praw autorskich i prawa do firmy. Znak towarowy to cenny składnik majątku przedsiębiorstwa i podstawowy element promocji produkowanych towarów lub świadczonych usług. Dlatego tak ważne jest zapewnienie znakom towarowym odpowiedniej ochrony prawnej, co pozwala zapobiegać naruszeniom ze strony osób trzecich. Niestety wiedza o własności  przemysłowej jest wśród przedsiębiorców często niewystarczająca. Nie korzystają z narzędzi prawnych służących do ochrony ich marki, jak tez nie zdają sobie sprawy z istniejących zagrożeń.

Podstawowe zagadnienia podczas szkolenia:

  1. Jaki zakres ochrony przewiduje Prawo Własności Przemysłowej
  2. Czym jest znak towarowy, logo firmy, wynalazek, wzór przemysłowy i wzór użytkowy.
  3. Znak towarowy i firmowy (logo firmy) – zakres ochrony, procedury uzyskiwania ochrony w Polsce i na świecie.
  4. Dochodzenie roszczeń z zakresu naruszeń znaków towarowych i firmowych.
  5. Wzór przemysłowy  – zakres ochrony, procedury uzyskiwania ochrony w Polsce i na świecie.
  6. Czym różni się wzór przemysłowy od znaku towarowego lub firmowego.
  7. Wynalazek i wzór użytkowy – czym są i jaki jest ich zakres ochrony.
  8. Patent na wynalazek czy na znak towarowy?
  9. Ochrona domen internetowych.
  10. Urzędy zajmujące się ochroną własności przemysłowej w Polsce i na świecie.

Szkolenie poprowadzi  Aneta Balwierz-Michalska Europejski Rzecznik Patentowy. Posiada uprawnienia do występowania przed OHIM (Office for Harmonization in the Internal Market- Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego) i EPO (Europejski Urząd Patentowy). Zagadnieniami prawa własności przemysłowej zajmuje się od ponad 20 lat. Rzecznik patentowy od ponad 17 lat. Od 2004 roku właścicielka Kancelarii Patentowej Aneta Balwierz-Michalska (www.balwierz.pl) w Koszalinie. Obecnie V-ce dziekan Okręgu Zachodniopomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Członek Północnej Izby Gospodarczej. Tradycje zawodowe związane z prawem własności przemysłowej sięgają w jej rodzinie roku 1977, a Kancelaria Patentowa Aneta Balwierz-Michalska jest kontynuacją kancelarii patentowej założonej przez ojca - Ryszarda Balwierza.

Na spotkanie zapraszamy w czwartek 8 czerwca 2017,  godz.10:00 – 12:00 do City Box, Rynek Staromiejski 14 Koszalin.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny tylko po uprzednim potwierdzeniu uczestnictwa.  Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia można przesyłać mailowo na adres m.skrzypek@biznes.koszalin.pl   do 5 czerwca 2017.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania.

Szczegółowe informacje na temat spotkania można uzyskać pod numerem telefonu: 94/3471317 94/3412317  oraz na stronie internetowej www.biznes.koszalin.pl lub w biurze Centrum Biznesu, ul. Zwycięstwa 42 w Koszalinie, pokój 110.

Gminny program rewitalizacji

$
0
0
Budynek ratusza

OGŁOSZENIE

PREZYDENTA MIASTA KOSZALINA

o podjęciu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia gminnego programu rewitalizacji.

Na podstawie art. 17 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2015 r., poz. 1777, z późn. zm.)

zawiadamiam

o podjęciu uchwały Nr XXXI/443/2017 Rady Miejskiej  w  Koszalinie z dnia  25 maja 2017 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia gminnego programu rewitalizacji Miasta Koszalina, dla obszaru rewitalizacji wyznaczonego uchwałą Nr XXIX/392/2017 Rady Miejskiej  w Koszalinie z dnia 23 marca 2017 r.

Propozycje przedsięwzięć rewitalizacyjnych do sporządzanego projektu programu rewitalizacji można zgłaszać w terminie do 9 czerwca 2017 r. w formie wypełnionych formularzy. Wzór formularza dostępny jest w Kancelarii Urzędu oraz na stronach internetowych: www.bip.koszalin.pl i  www.koszalin.pl). Można go także pobrać tutaj.

Wypełniony formularz należy dostarczyć:

- korespondencyjnie na adres: Urząd Miejski w Koszalinie, Rynek Staromiejski 6-7, 75-007 Koszalin,

- bezpośrednio do Kancelarii Urzędu Miejskiego w Koszalinie w godzinach pracy Urzędu,                          

- w wersji elektronicznej za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej znajdującej się na Epuap.

 

 

 

                                                                                                          PREZYDENT MIASTA

 

                                                                                                               Piotr Jedliński

 

 

Dni Koszalina - podziękowanie

Porozumienia z Politechniką Koszalińśką

$
0
0
Podpisanie porozumienia z Politechniką Koszalińską

29 majazostały podpisywane cztery porozumienia o współpracy pomiędzy gminą Koszalin, reprezentowaną przez dyrektora Zespołu Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie oraz dyrektora Zespołu Szkół nr 9 im. Romualda Traugutta w Koszalinie a Politechniką Koszalińską reprezentowaną przez Prorektora ds. Studenckich prof. nadzw. dr. hab. inż. Tomasza Królikowskiego.

Zespół Szkół nr 9 podpisał porozumienia z wydziałami Elektroniki i Informatyki, Mechanicznym oraz Technologii i  Edukacji, zaś Zespół Szkół nr 7 z Wydziałem Mechanicznym.

Przedmiotem porozumień jest przede wszystkim  rozwinięcie współpracy uczelni ze szkołami oraz stworzenie uczniom możliwości systematycznego kontaktu ze światem akademickim, przygotowanie ich do podjęcia nauki w szkołach wyższych, ułatwienie dokonania wyboru ścieżki akademickiej.

W ramach zawartych porozumień o współpracy możliwe będzie realizowanie wspólnych przedsięwzięć, które ułatwią absolwentom poszerzanie wiedzy oraz  kontynuowanie dalszej nauki, np. 

  • objęcie patronatem poszczególnych klas (technik elektryk, technik elektronik oraz technik informatyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej)
  • współudział w tworzeniu programów nauczania z wybranych przedmiotów,
  • organizacja Dni Otwartych Uczelni i prezentacji osiągnięć naukowych Politechniki Koszalińskiej,
  • organizacja wykładów tematycznych, pokazów, ćwiczeń przez nauczycieli akademickich Politechniki Koszalińskiej na terenie kampusu Uczelni oraz w siedzibie Szkoły,
  • realizacja wspólnych przedsięwzięć skierowanych do młodzieży szkolnej mających na celu poszerzanie wiedzy i rozwój kompetencji (np. olimpiady, konkursy, współpraca z kołami naukowymi itp.).

Dzięki współpracy z uczelnią, m.in. z uwagi na zajęcia prowadzone przez wykładowców akademickich, uczniowie nie tylko będą mogli poszerzać swoje horyzonty, ale też lepiej przygotować się do matury i świadomiej podjąć decyzję o przyszłym kierunku studiów. Dzięki takim działaniom  uczniowie są lepiej przygotowani również do tego, co czeka ich podczas studiów.

Od kwietnia 2015 r. podpisanych zastało 25 porozumień o współpracypomiędzy koszalińskimi szkołami ponadgimnazjalnymi a przedsiębiorcami, instytucjami  i organizacjami  działającymi na lokalnym rynku.

Dowody osobiste dla repatriantów

$
0
0
Dowody osobiste dla repatriantów
Repatriantka z Kazachstanu wraz z dwoma synami odebrała 30 maja polskie dowody osobiste. Od kilkunastu dni mieszka w Koszalinie, bo przyjechała na zaproszenie koszalińskiego samorządu. Nadia Ostrowska wraz z 11-letnim Danielem i 2-letnim Marcelem przyjechała z Ałma-Aty. Jestem potomkiem Polaków, którzy w latach 30. i 40. XX wieku zostali przymusowo wysiedleni w różne rejony byłego Związku Sowieckiego. Jej rodzina została wywieziona z okolic Żytomierza.
Dowody osobiste w mieszkaniu pani Nadii wręczył prezydent Piotr Jedliński.
Dowody osobiste dla repatriantów
Dowody osobiste dla repatriantów
Dowody osobiste dla repatriantów
Dowody osobiste dla repatriantów
Dowody osobiste dla repatriantów

Budżet Obywatelski 2018

$
0
0
Budżet Obywatelski

Znamy już zasady Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2018!

Regulamin tegorocznego Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego został wypracowany od podstaw. Pracę nad nim poprzedziła szczegółowa ewaluacja poprzednich edycji i zbadanie opinii mieszkańców Miasta na temat planowanych zmian.

Jak będzie wyglądał Koszaliński Budżet Obywatelski 2018?

Będzie przeprowadzany przy współpracy z partnerami

Wszystkie działania będą realizowane we współpracy z partnerem – Pracownią Pozarządową.
Dodatkowo rolę doradczą i konsultacyjną będzie sprawował Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. W jego skład wchodzą przedstawiciele Miasta i partnerów społecznych, posiadający wiedzę na temat aktywności obywatelskiej i budżetów obywatelskich. Zespół wsparł Miasto przy wypracowywaniu Regulaminu BO.

Nie będzie działała Rada Budżetu Obywatelskiego
oraz nie będzie dokonywana preselekcja projektów

Wszystkie poprawne formalnie projekty będą oddane pod ocenę mieszkańcom. Wdrożenie tej zmiany poparło 76% mieszkańców biorących udział w konsultacjach.

Zostanie wdrożony podział na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe

Za wdrożeniem rejonizacji do Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego opowiedziało się 80,5% uczestników konsultacji. Projektami ogólnomiejskimi będą takie, które dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednego Osiedla oraz których wartość przekracza określoną sumę. Proces składania i wyboru projektów ogólnomiejskich będzie realizowany podobnie jak w poprzednich latach, z wyłączeniem preselekcji dokonywanej przez Radę BO, z której zrezygnowano.

Projektem osiedlowym będzie projekt, który służy mieszkańcom danego Osiedla i którego realizacja jest przypisana do danego Osiedla. Na każdym Osiedlu odbędą się dwa spotkania:

  • pierwsze spotkanie osiedlowe (w okresie: czerwiec – lipiec), na którego celem będzie przeprowadzenie dyskusji nad potrzebami danego Osiedla, generowanie pomysłów na projekty osiedlowe, wytyczanie wspólnych celów, wstępne zaplanowanie tematów projektów
    i zespołów/osób nad nimi pracujących
  • drugie spotkanie osiedlowe (wrzesień – październik) – jego uczestnicy będą mieli możliwość podjęcia decyzji o wskazaniu projektów, które będą bezpośrednio kierowane do realizacji w ramach kwoty Budżetu przeznaczonej dla Osiedla, bez konieczności brania przez te projekty udziału
    w głosowaniu ogólnym. Decyzja taka musi być podjęta jednomyślnie przez osoby uczestniczące
    w spotkaniu. W przypadku braku takiej decyzji projekty osiedlowe będą skierowane do głosowania ogółu mieszkańców Miasta.

Zostanie rozszerzone wsparcie merytoryczne na etapie pisania wniosków
 oraz informowanie o przebiegu procesu BO

Aż 91% mieszkańców biorących udział w konsultacjach uznało, że potrzebne jest poszerzenie wsparcia merytorycznego na etapie tworzenia projektów. 80% mieszkańców uważa, że proces BO powinien być połączony z debatą na temat potrzeb i priorytetów Miasta. W tegorocznej edycji zostanie poszerzone wsparcie merytoryczne i informacyjne:

  • powstanie nowa strona www poświęcona Budżetowi Obywatelskiemu, na której znajdą się wszystkie potrzebne informacje
  • powstanie nowy profil Miasta na portalu facebook dedykowany Budżetowi Obywatelskiemu
  • zostanie rozszerzone wsparcie merytoryczne przedstawicieli poszczególnych wydziałów i instytucji miejskich – m.in. dyżury doradcze
  • będzie świadczone doradztwo przez partnera Budżetu – Pracownię Pozarządową
  • łącznie odbędzie się ok. 36 spotkań z mieszkańcami (spotkania osiedlowe (2 x 17 Osiedli), spotkanie informacyjne dla mieszkańców przybliżające zasady BO: poniedziałek (5 czerwca) godz. 16:30 CityBox oraz spotkanie dla osób planujących tworzenie projektów ogólnomiejskich poświęcone dyskusji o potrzebach i priorytetach Koszalina: poniedziałek (19 czerwca) godz. 17:00 CityBox).

Szczegółowych informacji dotyczących Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 udzielają:

Urząd Miejski w Koszalinie:

Aleksandra Zdzińska (94 348 88 88, aleksandra.zdzinska@um.koszalin.pl)

Marta Orzechowska (94 348 88 87, marta.orzechowska@um.koszalin.pl)

Pracownia Pozarządowa:

Monika Widocka (889 079 015, mwidocka@pracowniapozarzadowa.pl)

Łukasz Cieśliński (609 144 511, lcieslinski@pracowniapozarzadowa.pl).

Rusza teleopieka

$
0
0
teleopieka

1 czerwca2017 r. gmina Koszalin jako pierwsza w województwie zachodniopomorskim wprowadza regularną usługę teleopieki wraz ze wzmocnieniem usług opiekuńczych.

Realizacja zadania: od 1 czerwca do 31 grudnia 2017 r.

Finanse:145 tys. zł - zabezpiecza samorząd Koszalina.

W tym:

Usługa teleopieki - 22.700 zł ( realizacja zadania przez firmę zewnętrzną).

Wzmocnienie usług opiekuńczych - 122.300 zł (zatrudnienie czterech opiekunek, koordynatora w dziale usług opiekuńczych oraz wyposażenie stanowisk).

TELEOPIEKA

Od 1 września do 30 listopada 2016 r. gmina Koszalin przeprowadziła 3-miesięczny pilotaż teleopieki skierowany do 28 osób, podopiecznych usług opiekuńczych i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Uruchomienie regularnej usługi teleopieki jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania mieszkańców miasta. Teleopieka umożliwi funkcjonowanie w swoim środowisku zamieszkania osobom, które ze względu na wiek oraz stan zdrowia wymagają stałego monitoringu i pomocy innych. Zapewni bezpieczeństwo i wsparcie osób samotnych pozostających w domu.

1 czerwca br. gmina Koszalin wprowadzausługę teleopieki regularnej, z której skorzystać mogą mieszkańcy Koszalina, którzy ukończyli 75 lat.

Usługa teleopieki regularnej polega na sprawowaniu opieki przez centrum monitoringu prowadzone przez firmę Infomedic przez 24 h, 7 dni w tygodniu, przyjmowaniu zgłoszeń SOS od podopiecznych (za pomocą czerwonego przycisku na specjalnej opasce lub telefonu), wzywaniu Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Miejskiej (w przypadku nagłej sytuacji zagrażającej życiu lub odniesionych przez seniora obrażeń), kontakcie z rodziną podopiecznego lub osobą wskazaną, celem udzielenia pomocy czy wsparcia.

Usługa jest nieodpłatna. Mogą z niej skorzystać wszyscy chętni mieszkańcy Koszalina, którzy ukończyli75 lat. Odpowiedzialnym za realizację usługiteleopieki jest Dom Pomocy Społecznej w Koszalinie. Realizatorem usługijest Firma Infomedic, wybrana w drodze zapytania ofertowego z 10 maja 2017 r. na „Świadczenie usługi całodobowej Teleopieki domowej.”

Wnioski na realizację usługi dostępne i przyjmowane są w siedzibie Domu Pomocy Społecznej przy ul. L. Teligi 4 w Koszalinie. Tam też można bezpośrednio uzyskać informacje na temat usługi lub też korzystając z połączenia telefonicznego ( 94 717-08-90), w godzinach od 7.00 do 15.00. Umowę na świadczenie usługi teleopieki podopieczny podpisuje bezpośrednio z Firmą Infomedic.

Firma Infomedic użycza nieodpłatnie podopiecznemu sprzęt w postaci opaski na nadgarstek z tzw. „czerwonym przyciskiem” SOS oraz telefon komórkowy z modułem łączności Bluetooth wraz z instrukcją obsługi. Obowiązek zakupienia karty SIM i koszty związane z doładowaniem lub abonamentem leżą postronie podopiecznego.

Wzmocnienie usług opiekuńczych DPS

Wzmocnienie usług opiekuńczych DPS nastąpi poprzez wydłużenie czasu świadczonych usług w godzinach 7.00-20.00 oraz zaopiekowanie się większą liczbą podopiecznych. Odpowiednio zorganizowane usługi opiekuńcze umożliwią zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych z zachowaniem optymalnego stopnia samodzielności, a tym samym pozostanie w środowisku zamieszkania i opóźnienie momentu, w którym konieczne jest zapewnienie całodobowej opieki instytucjonalnej.

Stale wzrasta zapotrzebowania na usługi opiekuńcze (2015 r. – 267 osób, w 2016 r. – 308 osób). Większość podopiecznych mieszka sama (272 osoby) i nie posiada bliskiej rodziny lub członkowie rodziny mieszkają w innym miejscu i nie są w stanie sprawować opieki.

Wzrasta liczba osób obłożnie chorych i/ lub samotnych, którymi należy zaopiekować się przez 7 dni w tygodniu: w 2016 r. – 16 osób, w lutym 2017 r. – 21 osób.

Wzrasta również liczba osób oczekujących na miejsce w Domu Pomocy Społecznej (obecnie na DPS w Koszalinie oczekuje 18 osób, w tym 5 osób korzystających z usług opiekuńczych, na DPS poza Koszalinem oczekuje 11 osób, w tym 3 osoby korzystające z usług opiekuńczych.

Usługi opiekuńcze są zabezpieczane przez 29etatowych opiekunek Domu Pomocy Społecznej oraz przez firmę zewnętrzną, tj. Białogardzką Spółdzielnię Socjalną „Feniks”. Usługi opiekuńcze zostaną wzmocnione poprzez zatrudnienie dodatkowo czterech opiekunek w Dziale Usług Opiekuńczych.

 

Budżet roczny koszalińskiego samorządu na realizację usług opiekuńczych to około 2 mln zł.

Szczególy dotyczące teleopieki przedstawiono podczas konferencji prasowej w dniu startu programu.

teleopieka

Roseline Łazowska zaprasza

$
0
0
Roseline Łazowska

6 czerwca o godz. 16.30  na I piętrze Galerii Ratusz rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Roseline Łazowskiej.

Roseline Łazowska - ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Słupsku uzyskując tytuł magistra pedagogiki kulturalno-oświatowej. W czasie wieloletniej pracy twórczej  zajmowała się wyrobem srebrnej biżuterii artystycznej, tkactwem artystycznym, fotografią.  Aktualnie uprawia malarstwo sztalugowe olejne lub akryl.

Jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej (pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Oddziału  w Koszalinie) oraz Koszalińskiego Klubu Nauczycieli Plastyków-Twórców, działającego pod patronatem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Koszalinie. Artystka brała udział w ponad 150 wystawach zbiorowych oraz w 24 wystawach indywidualnych. W niektórych galeriach wystawiała swoje prace wielokrotnie. Często uczestniczyła   w Warsztatach Artystycznych organizowanych przez KKNP-T z malarstwa oraz w wielu plenerach, których organizatorem był ZPTP, Manowskie Towarzystwo Kultury czy ZPARP.

Roseline Łazowska w  2017 roku obchodzi czterdziestopięciolecie pracy twórczej

Zmiany nazw ulic

$
0
0
Zmiany nazw ulic

Podczas najbliższej, czerwcowej sesji Rady Miejskiej radni pochylą się nad uchwałami zmieniającymi nazwy czterech koszalińskich ulic. Zmiana jest konieczna z uwagi na przepisy ustawy dekomunizacyjnej o nazewnictwie w przestrzeni publicznej – z jej zapisów wynika, że należy usunąć „nazwy upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go”.

Po konsultacjach społecznych w sprawie zmiany nazw ulic, które na szeroką skalę przeprowadzono w mieście, ul. Hanki Sawickiej zmieni nazwę na ul. Giełdową; Franciszka Zubrzyckiego zostanie zmieniona na Leona Zbigniewa Zubrzyckiego; Dąbrowszczaków będzie teraz nosiła imię Zbigniewa Herberta, a zamiast Adolfa Warskiego będzie ul. Szeregową.

Uchwały wejdą w życie we wrześniu, ale i tak przez 10 lat będą zamiennie stosowane także stare nazwy, będą też ważne stare dokumenty. Mieszkańcy nie poniosą z tego powodu żadnych kosztów.

26. porozumienie podpisane

$
0
0
Podpisanie porozumienia między Centrum Kształcenia Ustawicznego i PZK „MET-PRAS”

6 czerwca podpisane zostało porozumienie o współpracy między gminą Koszalin,reprezentowaną przez dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Koszalinie – Beatę Płazę, a PZK „MET-PRAS” P.U.H. JOANNA POŁOMSKA-MAZUR, z reprezentowaną przez właścicielkęJoannę Połomską-Mazur.

Porozumienie określa zasad współpracy, której wynikiem będzie poszerzenie oferty edukacyjnej CKU o wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe. Ułatwi to słuchaczom i absolwentom kontynuowanie nauki lub znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem kształcenia.

Dzięki współpracy możliwe będzie realizowanie wielu przedsięwzięć Centrum Kształcenia Ustawicznego i PZK „MET-PRAS” skierowanych do słuchaczy, a także kadry pedagogicznej CKU, np.

  • ·           prezentacja słuchaczom Centrum działalności i specyfiki zakładu pracy poprzez organizację wizyt zawodoznawczych słuchaczy,
  • ·           organizacja szkoleń i innych spotkań o charakterze edukacyjnym z udziałem słuchaczy i kadry pedagogicznej (np. pokazy, prezentacje, wykłady),
  • ·           organizacja praktyk zawodowych na terenie zakładu pracy,
  • ·           promowanie słuchaczy, absolwentów wyróżniających się wiedzą i umiejętnościami w zawodzie poprzez stwarzanie możliwości zatrudnienia.

Podpisanie porozumienia jest efektem dotychczasowej współpracy. Od 2014 roku „MET-PRAS” współpracuje ze szkołą głównie w organizacji praktyk zawodowych, umożliwiania zatrudnienia wyróżniającym się słuchaczom i absolwentom czy udostępnienia pracownikom firmy udziału w bezpłatnych kwalifikacyjnych kursach zawodowych, podnoszących ich kwalifikacje.

Joanna Połomska-Mazur, właścicielka firmy „MET-PRAS”, jest absolwentką jednego z kursów z zakresu „Obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie CNC”.

Firma kierowała też wielu swoich pracowników do CKU na szkolenia z obsługi obrabiarek CNC oraz obrabiarek konwencjonalnych, dlatego  doskonale rozumie konieczność kształcenia ustawicznego.

Podpisanie porozumienia pozwoli na kontynuację dotychczasowych działań oraz rozszerzenie współpracy o dodatkowe przedsięwzięcia  edukacyjne skierowane do słuchaczy.

Firma PZK „MET-PRAS” jest firmą rodzinną z długoletnią tradycją: założył ją w 1966 roku Zdzisław Połomski. Za jego działalności firma była liderem w produkcji pras mimośrodowych, form i wykrojników. Od 2015 r. firmę prowadzi córka Joanna Połomska-Mazur. Dziś firma oferuje najwyższej jakości usługi toczenia, frezowania, szlifowania, cięcia, gięcia i spawania oraz inne usługi na maszynach konwencjonalnych oraz na maszynach numerycznych. Mocną stroną firmy jest doświadczona załoga oraz rozbudowana, dostosowana do potrzeb i wymagań klienta baza sprzętowa.

W ostatnich dwóch latach podpisanych zastało 26 porozumień o współpracy pomiędzy koszalińskimi szkołami a przedsiębiorcami, instytucjami czy organizacjami  działającymi na lokalnym rynku (ZS 1 – 8, ZS 7 – 2,ZS 8 -1,  ZS 9 – 9, ZS 10 – 4, CKU -2).

Porozumienie jest drugim skupiającym się na współpracy w kształceniu osób  dorosłych.

Viewing all 2465 articles
Browse latest View live