Quantcast
Channel: Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie - Urząd Miejski
Viewing all 2459 articles
Browse latest View live

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

$
0
0
Kwiaty

Szanowni Państwo,

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

To Święto, którego celem jest promowanie aktywności osób niepełnosprawnych, organizowanie wsparcia dla ich godności oraz zapewnienie im równego uczestnictwa  w życiu społecznym.

 W tym dniu słowa: tolerancja, równouprawnienie oraz integracja nabierają szczególnego znaczenia. 

Z okazji Święta pragnę wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim, którzy aktywnie angażują się w niesienie pomocy osobom z niepełnosprawnością.

Dziękuję organizacjom pozarządowym, wolontariuszom oraz wszystkim, którym jest bliski los osób niepełnosprawnych. Państwa zaangażowanie oraz wiedza o problemach środowiska sprawiają, że jesteście bardzo cennym partnerem w tworzeniu coraz lepszych rozwiązań służących osobom z niepełnosprawnością.

Słowa szczególnego uznania kieruję również do głównych bohaterów dzisiejszego Święta. Życzę wszystkim z Państwa, którzy borykają się z różnego rodzaju barierami kulturowymi, psychospołecznymi, architektonicznymi, komunikacyjnymi, prawnymi – aby tych przeszkód było coraz mniej, a Koszalin stawał się dla Państwa coraz bardziej przyjazny i otwarty.

 

Piotr Jedliński                                                                             

Prezydent Koszalina


Mikołajkowa umowa w Warszawie

$
0
0
Rondo Solidarności

Sukcesem zakończyły się kolejne starania prezydenta Piotra Jedlińskiego o polepszenia jakości i bezpieczeństwa na koszalińskich drogach. 6 grudnia prezydent Jedliński wraz z Janiną Ciesiołkiewicz, skarbnik miasta, podpisał w Warszawie umowę, dzięki której w przyszłym roku w Koszalinie  zakończona zostanie  warta 30 mln zł modernizacja kolejnych ulic naszego miasta (budowa jednego z trzech etapów - przy ul. Krakusa i Wandy - już się rozpoczęła). Długość planowanych do przebudowania w ramach projektu dróg wynosi około 3 km. Umowa została podpisana w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych i dotyczy unijnego dofinansowania projektu „Usprawnienie drogi krajowej nr 11 w Koszalinie”.

podpisanie umowy

podpisanie umowy

Projekt składa się z trzech etapów

1.      ETAP I - przebudowa ulicy Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Bohaterów Warszawy do skrzyżowania z ul. Krakusa i Wandy, tj.wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni, przebudowa chodników, ścieżki rowerowej, miejsc postojowych, przebudowa skrzyżowania z ul. Zwycięstwa bez zmiany typu skrzyżowania, renowacja terenów zielonych w obrębie robót, usunięcie ewentualnych kolizji z sieciami infrastruktury technicznej, budowa nowego oświetlenia drogowego,
2.      ETAP II – przebudowa ulicy Krakusa i Wandy z przebudową odcinka ul. Lechickiej między ul. Krakusa i Wandy a ul. Obotrytów,tj.wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni, przebudowa chodników, ścieżki rowerowej, przebudowa skrzyżowania ulic Krakusa i Wandy – Lechicka – Konstytucji 3 Maja z typu prostego na typu rondo (prace już się  rozpoczęły, ich koszt to 8 mln 600 tysięcy złotych, prace prowadzi firma Colas na zlecenie ZDM),
3.      ETAP III – przebudowa ulicy Gnieźnieńskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. I. Paderewskiego do granic miasta, tj.wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni, przebudowa chodników, miejsc postojowych, renowacja terenów zielonych w obrębie robót, usunięcie ewentualnych kolizji z sieciami infrastruktury technicznej, budowa nowego chodnika, budowa kanalizacji deszczowej wraz z zespołem podczyszczającym (osadnik + separator) z odprowadzeniem wód do istniejącego rowu drogowego.

Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość i bezpieczeństwo komunikacji w tym ważnym odcinku drogi krajowej, przechodzącej przez centrum miasta i łączącej nadmorskie miejscowości (np. Kołobrzeg i Mielno) z Poznaniem i Górnym Śląskiem. Odcinki objęte inwestycją stanowią też drogę  dojazdową do Koszalina z miejscowości sąsiadujących z miastem, z których mieszkańcy codziennie licznie dojeżdżają do pracy oraz szkół zlokalizowanych w naszym mieście. Ułatwią też dojazd do dworca kolejowego i autobusowego, z których odjeżdżają autobusy oraz pociągi dowożące mieszkańców i turystów do sąsiednich miejscowości. Wiele osób przyjeżdża także do Koszalina, by skorzystać z oferty kulturalnej, handlowej oraz usługowej miasta. Drogi, którymi się poruszają znajdują się w ciągu modernizowanych dróg.

Fundusze z Unii Europejskiej pochodzić będą z działania 4.1 Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących w sieci drogowej TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Montaż finansowy projektu:

Wartość całkowita - 30 000 000 zł

Wydatki kwalifikowane -27 609 404,75

dofinansowanie UE - 23 467 994,03

13 grudnia - Zaproszenie na obchody

Koszaliński Budżet Obywatelski 2017 - Wyniki

$
0
0

Znamy już wyniki Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017!

 Zwycięskie projekty do 50 tys. zł:

1. „Nie nowotworom u dzieci” z Koszalina
Stowarzyszenie Mama w Mieście Koszalin

2. Podożynkowo i sportowo
Instytut Rozwoju Zrównoważonego

3. Mini Park
Katarzyna Grzybowska, Emilian Górecki, Aga Jagodzińska, Marcin Waszkiewicz, Marek Łagocki

Projekty od 50 do 500 tys. zł:

1.Park doświadczeń Clausiusa
Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, Kinga Adamska

2. Nowe przystanki autobusowe dla Koszalina
Stowarzyszenie Młodzi Demokraci Koszalin, Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie

3. Park Robin Hooda – postrzelony Koszalin
Koszalińska Kompania Rycerska

4. City Golf Koszalin – 18 dołkowe pole do gry w mini golfa
Forum Rozwoju Koszalina, Katarzyna Faryniarz


Informacje o projektach znajdziecie Państwo tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z Protokołem z konsultacji w sprawie Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Ronda na Zwycięstwa – Stawisińskiego – Piłsudskiego (trwają prace)

$
0
0

Prace idą pełną parą, przybywa kolejnych elementów budowlanych. Widać już zarys rond, przybywa kolejnych krawężników, rozpoczęto już kładzenie asfaltu.


Podbudowa bitumiczna nawierzchni ulic wraz z krawężnikami ma zostać zakończona do końca roku.


Zakończenie inwestycji (koszt 3,7 mln zł) zgodnie z umową planowane jest na 30 listopada 2017 roku. Prezydent Koszalina chce jednak zakończyć prace główne przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.


Wykonawcą jest firma Skanska.



Walczymy o drogę S6

$
0
0

Wraz z Głosem Koszalińskim rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją o budowę drogi S6.

Najważniejsza inwestycja drogowa, przecinająca całe Pomorze, znalazła się na zakręcie. W oczach decydentów ekspresowa szóstka traci na znaczeniu.

Droga S6 to jeden z najważniejszych elementów wali z wykluczeniem komunikacyjnym Koszalina.

Zapraszam do przeczytania tekstu w Głosie oraz wpisania się na listę w kancelarii Urzędu Miejskiego.

W dobrze pojętym interesie naszego miasta i regionu proszę Państwa o wsparcie.

Piotr Jedliński

Prezydent Koszalina

Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego

Nowe przystanki autobusowe

$
0
0

16 nowych przystanków autobusowych stanie do końca roku w Koszalinie: dwa przy ul. Traugutta, pięć przy ul. Władysława IV, dziewięć przy ul. Zwycięstwa.

Przystanki kosztować będą około 250 tysięcy złotych, zostały zamówione przez ZDM w firmie Ślizex z Gniewa.

Przystanki będą podświetlone, zostały wykonane z aluminium i specjalnego szkła. Każdy przystanek będzie wyposażony w ławkę, kosz na śmieci, podświetloną witrynę reklamową i podświetlony rozkład jazdy.

Przypomnijmy, że nowe przystanki w przyszłym roku będą także realizowane w ramach budżetu obywatelskiego (500 tysięcy złotych, 2252 osoby głosowały na projekt) oraz z  pieniędzy, którymi będzie dysponował ZDM (kolejne 200 tysięcy złotych ujęte w projekcie budżetu miasta). Jest więc szansa na wymianę również w przyszłym roku kilkudziesięciu kolejnych  wiat przystankowych.

Fot. Ewelina Żuberek (Polskie Radio Koszalin)


Nowoczesny marketing miasta czyli Koszalin w wirtualnej rzeczywistości

$
0
0

Mając na uwadze coraz dynamiczniejszy rozwój nowoczesnych technologii Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji koszalińskiego ratusza, przygotował nową stronę umożliwiającą niezwykle realistyczne zwiedzanie Koszalina przy pomocy Gogli VR (virtual reality) z każdego miejsca na świecie.

 

Projekt nosi nazwę „Koszalin360” i jest już dostępny w internecie na stronie www.koszalin360.pl. Strona zawiera materiały pokazujące Koszalin w technice 360'. Są to zdjęcia i materiały wideo umożliwiające odbycie wirtualnej wycieczki w wybrane przez nas miejsca. Podróż po mieście odbywamy przy pomocą panoram i widoku miasta z powietrza. Każda panorama zawiera odnośniki – pola interaktywne, dzięki którym przenosimy się do poszczególnych atrakcji miasta. W tej chwili jest to kilkadziesiąt punktów, między innymi Katedra, Skansen Jamneński, Obserwatorium Astronomiczne, Park Wodny, Góra Chełmska, Wodna Dolina etc. Po wejściu np. do Filharmonii zabierani jesteśmy w wideo spacer po obiekcie, który kończy się udziałem w koncercie orkiestry symfonicznej. Oglądany obraz jest niezwykle realistyczny. Wydaje się jakby widziane przez nas obiekty i osoby faktycznie znajdowały się na wyciągnięcie ręki.

 

- Nowoczesne technologie to przyszłość– mówi Piotr Jedliński Prezydent Koszalina. Świat nieustannie się zmienia, marketing miasta musi podążać za niezwykle dynamicznym rozwojem techniki i łatwością w dostępie do informacji, którą daje nam internet i smartfony – dodaje prezydent.

 

A co jeśli nie posiadamy jeszcze specjalnych Gogli VR? To żaden problem – strona dostosowana jest to wszystkich urządzeń z dostępem do internetu. Można z niej korzystać przy pomocy standardowego komputera i tabletu.

 

Specjalną ofertę przygotowało Regionalne Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Dworcowej, gdzie można będzie bezpłatnie zapoznać się z aplikacją oraz zakupić gogle za ok. 40 zł.

 

Nasz nowy produkt chcemy promować szczególnie w tych regionach Polski, których mieszkańcy najczęściej odwiedzają Pomorze Środkowe. Dzięki efektownym panoramom będziemy mogli także w atrakcyjny sposób pokazywać walory naszego miasta potencjalnym inwestorom, czy podczas targów turystycznych – mówi Tomasz Nowe, Kierownik Ref. Promocji w Urzędzie Miejskim.

 

Cały projekt opracowany został przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Turystyki i jest integralną częścią regionalnego portalu www.pomorzezachodnie360.pl. Koszt aplikacji to 21 tysięcy złotych brutto.

Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę świąteczną

$
0
0

Piotr Jedliński wręczył wczoraj nagrody laureatom i uczestnikom konkursu na wykonanie projektów kartek świątecznych na Święta Bożego Narodzenia przez dzieci i młodzież z niepełnosprawnością.
Na konkurs wpłynęło 17 projektów (12 projektów dzieci do lat 16 oraz 5 projektów w kategorii młodzież do lat 24). Wszystkie projekty zostały wyeksponowane w gabinecie Prezydenta Miasta.

Decyzją Prezydenta Miasta wybrano dwóch laureatów konkursu:

1) w kategorii dzieci do lat 16 projekt autorstwa Patrycji Perygi uczennicy Gimnazjum nr 12 w Zespole Szkół nr 12 w Koszalinie. Projekt został wykonany pod opieką nauczyciela plastyki: Agnieszki Sieńkowskiej

2) w kategorii młodzież do lat 24 projekt autorstwa Katarzyny Sałankiewicz podopiecznej Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego nr 1 w Koszalinie przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie. Projekt został wykonany pod opieką wychowawcy: Moniki Piesik

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom! Dziękujemy również wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Fot. Andrzej Fulbiszewski (UM)

PORZĄDEK OBRAD XXVI sesji Rady Miejskiej w Koszalinie w dniu 22 grudnia 2016 roku

$
0
0

Miejsce obrad:

sala konferencyjna Nr 300 w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.

Rozpoczęcie sesji o godz. 9:00.


  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Wręczenie Medalu „Za zasługi dla Koszalina” oraz listów gratulacyjnych.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  4. Informacja z prac komisji w okresie międzysesyjnym.
  5. Podjęcie uchwał:

  1. 1. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowej dla Zarządu Budynków Mieszkalnych w Koszalinie na rok 2017;

  1. 2. w sprawie przyjęcia projektu wydatków na realizację w 2017 roku zadań Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2015-2018;
  1. 3. w sprawie zatwierdzenia projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego;

  1. 4. w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Koszalina na 2017 rok;

  1. 5. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Koszalina na lata 2017-2033;

  1. 6. w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu na 2017 rok;

  1. 7. w sprawie trybu udzielania i rozliczania przez Gminę Miasto Koszalin dotacji dla publicznych szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez osoby prawne inne niż Gmina Miasto Koszalin lub osoby fizyczne oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania;

  1. 8. w sprawie trybu udzielania i rozliczania przez Gminę Miasto Koszalin dotacji dla niepublicznych szkół i placówek oświatowych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania;

  1. 9. o zmianie uchwały w sprawie ustanowienia nagród Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz określenia szczegółowych warunków  i trybu ich przyznawania;

  1. 10.   zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Programu „Koszalińska Karta Dużej Rodziny”;

  1. 11.   zmieniająca Statut Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koszalinie;

  1. 12.   w sprawie przyjęcia planu pracy, tematyki oraz terminarza posiedzeń Rady Miejskiej i Komisji Rady Miejskiej w Koszalinie na 2017 rok;

  1. 13.   w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Koszalinie na 2017 rok;

  1. 14.   w sprawie wysokości opłat za korzystanie przez dzieci w wieku do lat 5 z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Miasto Koszali;

 

  1. Informacja Przewodniczącej Rady Miejskiej z działalności międzysesyjnej.
  2. Informacja Prezydenta Miasta z działań podjętych między sesjami.
  3. Interpelacje radnych.
  4. Zapytania radnych.
  5. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
  6. Wolne wnioski i oświadczenia.
  7. Czas dla Rad Osiedli.
  8. Trybuna Obywatelska - godz. 16:00.

Zamknięcie sesji.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

$
0
0

Prezydent Miasta Piotr Jedliński, Dowódca Garnizonu Koszalin płk dypl. Andrzej Mentel oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina

zapraszają na

uroczyste obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego..


uroczystość rozpocznie się w dniu 28 grudnia br (środa)., o godzinie 12.00 przed pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego na cmentarzu komunalnym.
W programie: złożenie meldunku, hymn państwowy, hymn Powstania, przemówienia okolicznościowe,

apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów.

Udział wezmą m.in.  rodziny Powstańców Wielkopolskich,

delegacje organizacji kombatanckich i przedstawiciele Klubu Kibica "Wiara Lecha".

Wczoraj odszedł Józef Maciej Sprutta, wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina

$
0
0

Wczoraj, 29 grudnia 2016 roku, w wieku 75 lat, odszedł Józef Maciej Sprutta, wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.

Był oddany sprawom miasta,  które bardzo kochał. Z pasją odkrywał  historię i piękno Koszalina. 




Odszedł Józef Maciej Sprutta

Był długoletnim prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina, społecznikiem, publicystą, badaczem historii, przedsiębiorcą. 29 grudnia 2016 roku, w wieku 75 lat, odszedł od nas Józef Maciej Sprutta.

Pochodził z Wielkopolski. Pracował, jako pedagog, zanim podjął studia na wydziale prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1964 roku był funkcjonariuszem milicji. W 1967 roku przeniósł się do Koszalina. W latach 1980-90 działał w organizacjach miejskich. Od 1990 roku aż do przejścia na emeryturę był współwłaścicielem firmy „Lex Crimen”.

Równolegle aktywnie włączał się w życie społeczne i kulturalne miasta, działając między innymi w ruchu spółdzielczości mieszkaniowej. Jednak przede wszystkim był badaczem historii Koszalina i regionu, opisującym postaci i wydarzenia oraz publicystą, w tym między innymi autorem tekstów poświęconych przybyłym do Koszalina powstańcom wielkopolskim, a po wojnie pionierom z Gniezna, żołnierzom Armii Andersa, uczestnikom bitwy pod Lenino.

Laureat regionalnych odznaczeń, między innymi Gryfa Zachodniopomorskiego i odznaki „Zasłużony dla miasta Koszalina”.

Jak ważna jest pamięć historyczna przypominam sobie, ilekroć rozmawiam o niej z młodymi ludźmi– tłumaczył Józef Maciej Sprutta. – Do obowiązków obywatelskich dojrzewa nowe pokolenie Polaków, które dźwiga na barkach ogromny ciężar. Ci młodzi ludzie są ostatnim pokoleniem, które ma bezpośredni kontakt ze świadkami i uczestnikami, ofiarami i bohaterami działań wojennych”.

W tym roku wydał książkę „Koszalin mały, Koszalin wielki”, stanowiącą podsumowanie jego dorobku publicystycznego. W przedmowie do niej, prof. Bogusław Polak, historyk, ówczesny dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, napisał: „Doprawdy trudno ogarnąć choćby część dokonań Macieja związanych z pamięcią o polskich bohaterach (...). Jego zamysłem była inwentaryzacja grobów uczestników powstania wielkopolskiego, których losy rzuciły do Koszalina, a kolejną inicjatywą – wzniesienie na cmentarzu pomnika poświęconego powstaniu. Uroczyście odsłonięty, pomnik stał się miejscem rocznicowych obchodów, tutaj odbywają się apele poległych, składane są wieńce, płoną znicze. (...) Miastu swemu był oddany bez reszty”.

Kulturalne Nagrody Prezydenta

$
0
0
Urząd Miejski w Koszalinie

Prezydent Koszalina

informuje,

że 18 stycznia 2017 r. uprawomocnią się nowe uchwały w sprawie ustanowienia  Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości  artystycznej, upowszechniania i  ochrony  kultury.

Wspomniane uchwały wraz z drukami wniosków dostępne są na stronie www.koszalin.pl - podstrona „kultura” – zakładka „Nagrody w dziedzinie kultury – „formularze do pobrania”.  

UWAGA!!!

Chcąc   ułatwić wszystkim zainteresowanym zapoznanie się z obowiązującymi zasadami przyznawania Nagrody zamieszczamy na naszej stronie również przykładowe, wypełnione wzory wniosków, które mogą być pomocne przy kompletowaniu niezbędnej dokumentacji.

W tym roku wyjątkowo, ze względu na przesunięcie w terminach wydłużono czas przewidziany na składanie wniosków do dnia 27 stycznia br. Wypełnione druki proszę składać w kancelarii Urzędu Miejskiego od  dnia 20  stycznia.

Informacji na temat Nagród oraz obowiązujących  w tym zakresie dokumentów zasięgnąć można w Wydziale Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koszalinie, ul. Mickiewicza 26, pokój nr 18. Informacja telefoniczna pod numerem  943488707 oraz 94348711

Orszak Trzech Króli

$
0
0
Orszak Trzech Króli

W piątek w Die­cezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przejdą orszaki z okazji Święta Trzech Króli. W Koszalinie uroczystość roz­pocznie się o godz. 11.30 od mszy świętej w ka­tedrze. Po jej zakończeniu wierni zostaną poproszeni o przej­ście na Rynek Staromiejski, gdzie wystawione zostaną jasełka, które przygotowali podopieczni i młodzież z Domu Miłosierdzia Bożego w Koszali­nie. Będą one trwały około 15 minut. Po zakończeniu jasełek or­szak przejdzie ulicami miasta. Przemarsz rozpocznie się na Rynku Staromiejskim, a jego trasa będzie wiodła ulicami Młyńską, Asnyka, Podgrodzie, Niepodległości i Franciszkańską. Or­szak zakończy marsz przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świę­tego przy ul. Franciszkańskiej 1, gdzie  odbę­dzie się krótkie podsumowanie zakończone błogosławień­stwem biskupa.

Swoim patronatem wydarze­nie objął prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który tradycyjnie  przemierzy planowaną trasę w orszaku. Jak zawsze wraz z mieszkańcami miasta przejdą trzej królowie na ko­niach.

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na wymienionych uli­cach w godz. 12.45-14.00.


"Koszalińskie Orły" wylądowały

$
0
0
Koszalińskie Orły

9 stycznia w Filharmonii Koszalińskiej odbyło się Spotkanie Noworoczne Prezydenta Piotra Jedlińskiego. To jedenaste spotkanie, podczas którego prezydent Koszalina spotkał się z przedstawicielami świata biznesu, kultury, nauki, oświaty, organizacji pozarządowych, sportu i innych dziedzin istotnych dla Koszalina. To także czas, kiedy głowa miasta honoruje „Koszalińskimi Orłami” osoby i instytucje z Koszalina, które w minionym roku wyróżniły się swoim działaniem.

Koszalińskie Orły

W 2016 r. były to: Fundacja Zdążyć z Miłością, Fabryka Maszyn "BUMAR-Koszalin" S.A., II LO im. W. Broniewskiego oraz Szkoła Tańca "Top-Toys".

Koszalińskie Orły

Uroczystość poprzedził występ Filharmonii Koszalińskiej, która zaprezentowała wiązankę utworów ze "Skrzypka na dachu".

Koszalińskie Orły

W tym roku przyznanych zostało pięć Orłów, które prezydent Jedliński wręczył podczas Spotkania Noworocznego. Podczas okolicznościowego przemówienia prezydent Koszalina podsumował miniony rok przez pryzmat wydarzeń światowych, krajowych i koszalińskich, wspomniał także o swoich zamierzeniach na rok bieżący. Podczas wystąpienia podkreślał przede wszystkim potrzebę aktywności społecznej mieszkańców miasta i sposoby jej pobudzania w Koszalinie.

Koszalińskie Orły

W tym roku podczas spotkania noworocznego zostali wyróżnieni:

1. W dziedzinie „Gospodarka”:

Meden-Inmed Sp z o.o. za innowacyjność  rozwiązań  oraz  zbudowanie silnej koszalińskiej marki rozpoznawalnej na rynku krajowym i zagranicznym.

Koszalińskie Orły      

Firma Meden-Inmed Sp z o.o. na rynku medycznym funkcjonuje od roku 1989. Długoletnie doświadczenie i sumienna praca pozwoliły firmie  na ugruntowanie pozycji lidera zarówno w roli producenta jak i dystrybutora profesjonalnej aparatury medycznej.

O jakości firmy Meden-Inmed świadczą przede wszystkim jej  własne wyroby. Proces produkcyjny zaczyna się w wykwalifikowanych biurach konstrukcyjnych, przechodzi przez nowoczesne hale produkcyjne i montażowe, a gotowy produkt szybko i bezpiecznie przekazywany jest w ręce klientów  dzięki nowoczesnemu centrum logistycznemu.

Do najpopularniejszych wyrobów firmy należą: stoły do masażu, wózki endoskopowe, lampy IR, symulatory chodu, wanny do hydromasażu, wirówki oraz urządzenia do masażu wodnego na sucho.        

Jednym z największych osiągnięć firmy Meden-Inmed Sp z o.o. w ostatnim czasie jest współpraca z Fundacją  Rozwoju Kardiochirurgii przy opracowywaniu  projektu  lekkiego  przenośnego  Robota Robin Heart stosowanego podczas operacji endoskopowych. Robot ten ma być eksperymentalnie użyty przez dr Grzegorza Religę w 2017 roku.

Obecnie w firmie Meden - Inmed Sp z o.o. pracuje ok. 300-osobowy  zespół.

Wyroby medyczne firmy  cieszą się uznaniem na całym świecie. Obecnie Meden-Inmed dostarcza produkty na sześć kontynentów. Wyroby z logo firmy Meden-Inmed można spotkać między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Australii czy też takich krajach jak Kazachstan i Uzbekistan.


2. W dziedzinie „Społeczna odpowiedzialność”:

Ksiądz doktor Radosław Siwiński za zrozumienie potrzeb innych, otwartość serca i zaangażowanie w niesienie pomocy osobom potrzebującym.

Koszalińskie Orły 

Ksiądz doktor Radosław Siwiński urodził się w 1976 r. i pochodzi z Kołobrzegu. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie święcenia kapłańskie otrzymał w 2007 r.

W 2011 r. został mianowany przez Biskupa Edwarda Dajczaka na koordynatora do Spraw Nowej Ewangelizacji.  W 2013 r. uzyskał doktorat z filozofii i został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie .

Z inicjatywy księdza Radosława Siwińskiego 12 października 2010 r. zostało powołane Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia, którego został prezesem.

Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia pozyskało budynek przy al. Monte Cassino, gdzie rozpoczęło prace związane z budową Domu Miłosierdzia Bożego.  Dom Miłosierdzia został stworzony dzięki ogromnej determinacji księdza Radosława i wsparciu wielu instytucji oraz zaangażowaniu mieszkańców Koszalina i wolontariuszy.

Celem Domu Miłosierdzia Bożego jest pomoc oraz długotrwałe i kompleksowe wsparcie  dla osób znajdujących się w ubóstwie oraz osób borykających się z problemami dnia codziennego. Osoby korzystające ze wsparcia Domu Miłosierdzia oprócz możliwości schronienia i bezpłatnego posiłku mają zapewnioną pomoc psychologiczną, prawną i socjalną.

Ksiądz Radosław Siwiński dzięki swojej wielkiej determinacji oraz otwartości serca potrafi zaangażować ludzi dobrej woli w niesienie pomocy osobom potrzebującym. 

Jedną z niezwykłych inicjatyw ks. Radosława Siwińskiego jest uruchomienie w ostatnich dniach kawiarni „Kawa z Duszą” przy ul. Dzieci Wrzesińskich, z której dochód przeznaczony zostanie na działania Domu Miłosierdzia.

3. W dziedzinie „Kultura”:

Pani Daria Zawiałow za konsekwentny rozwój artystyczny  oraz znakomity debiut na polskiej scenie muzycznej.

Koszalińskie Orły

Daria Zawiałow urodziła się w 1992 roku w Koszalinie. Karierę muzyczną zaczęła w wieku 7 lat w programie „Od przedszkola do Opola”'. Śpiewu uczyła się między innymi   w Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Była chórzystką Maryli Rodowicz.

W 2009 r. Daria Zawiałow zwyciężyła w finale „Szansy na sukces”,  jednak popularność wśród szerszej publiczności zyskała dochodząc do  półfinału 4. edycji programu  „Mam Talent” (2011 r.). Wzięła też udział  w dwóch edycjach programu X Factor (2013 oraz 2014 rok). Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali.

Szczególnie udany dla jej kariery artystycznej był rok 2016, w którym wygrała VII edycję Festiwalu Piosenki  i Ballady Filmowej w Toruniu, była też finalistką Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie" w Bydgoszczy. Na podkreślenie zasługuje także jej występ podczas tegorocznego 53. Opolskiego Konkursu Polskiej Piosenki w Koncercie „Debiuty 2016”, gdzie znakomicie wykonała piosenkę ze swojego debiutanckiego  singla – „Malinowy chruśniak”. Dzięki temu otrzymała: nagrodę Polskiego Radia, Opolską Karolinkę oraz nagrodę Stowarzyszenia SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych ).

W kwietniu 2016 roku artystka podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music i od razu rozpoczęła pracę nad debiutanckim albumem, na którym  znajdą się  przede wszystkim jej autorskie kompozycje. Pierwszy wydany utwór z tej płyty, singiel zatytułowany „Malinowy Chruśniak”, szturmem podbił listy przebojów i serca fanów. Po kilku miesiącach od premiery singla wokalistka zaprezentowała fanom kolejny utwór: piosenkę zatytułowaną „Lwy”. Premiera  utworu  odbyła się 23 sierpnia, a w październiku ukazał się kolejny kawałek pt. „Kundel bury”. Wszystkie utwory mogliśmy  usłyszeć na żywo w Clubie 105 Centrum Kultury 105 podczas ubiegłorocznego występu.

Talent Darii Zawiałow  został doceniony przez największych artystów polskiej sceny muzycznej takich jak: Mela Koteluk, Piotr Rogucki, Ania Dąbrowska i Maryla Rodowicz.

4. W dziedzinie „Sport”:

Pan Maciej Sochal za  niezwykłą wolę walki, niezłomność ducha i mistrzostwo sportowe.

Koszalińskie Orły 

Maciej Sochal urodził się w 1987 roku w Szczecinku. W wyniku choroby od kilkunastu lat porusza się na wózku inwalidzkim.

W 2003 roku pod kierunkiem Aleksandra Popławskiego zaczął trenować pchnięcie kulą i rzut maczugą jako zawodnik Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych „Start Koszalin”.

W trakcie wieloletniej kariery sportowej wywalczył szereg medali mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy. Startował na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, Londynie i Rio de Janeiro.

W roku 2012 i 2016 zajął 4. miejsce w pchnięciu kulą (za pierwszym razem w kategorii F32/33, za drugim razem w kategorii F32).

Jednak największy sukces sportowy odniósł w rzucie maczugą na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku, zdobywając w kategorii F31/32 złoty medal, gdzie w swojej ostatniej próbie posłał maczugę na odległość 33 metrów i 91 centymetrów.

Maciej Sochal do swojej imponującej kolekcji medali i osiągnięć sportowych dołączył również rekord świata w rzucie maczugą z wynikiem 37 metrów i 19 centymetrów, który uzyskał 14 czerwca 2016 r. podczas Mistrzostw Europy we włoskim Grosseto.

5 października 2016 roku Prezydent RP  w dowód uznania sukcesów sportowych Macieja Sochala odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

5. W dziedzinie: „Edukacja”:

Dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich za znakomite rezultaty kształcenia, rozwój i eksponowanie indywidualnego potencjału uczniów oraz determinację w kształtowaniu prospołecznych, patriotycznych postaw. 

Koszalińskie Orły 

Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich powstało w Zespole Szkół nr 5 w Koszalinie w roku szkolnym 1999/2000. Od 1 września 2004 roku funkcjonuje jako samodzielna placówka, kontynuując ponad pięćdziesięcioletnie tradycje Szkoły Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym i Studium Nauczycielskim oraz Szkoły Podstawowej nr 11.

Realizowana od kilku lat koncepcja pracy szkoły skutkuje osiąganiem przez uczniów wielu sukcesów, zarówno w zakresie konkursów przedmiotowych, jak i przedsięwzięć artystycznych oraz rywalizacji sportowej. W konkursach przedmiotowych, organizowanych przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w latach 2013 – 2016, 52 uczniów uzyskało tytuł laureata, a 80 finalisty; na przestrzeni ostatnich trzech lat 48 uczniów  otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w nauce. Ponadto od kilku lat uczniom przyznawane są także  Nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości  artystycznej. Wyniki egzaminu gimnazjalnego ze wszystkich części  i zakresów plasują się zdecydowanie ponad wszelkimi uśrednionymi wskaźnikami (dla kraju, okręgu OKE, województwa  i miasta) i mieszczą w staninach 8 – 9. System Edukacyjnej Wartości Dodanej wskazuje Gimnazjum nr 11 jako szkołę sukcesu, która uzyskuje bardzo dobre wyniki pomiaru zewnętrznego i wysoką efektywność nauczania, co potwierdzają również wskaźniki tendencji rozwojowej szkoły.

Nieodłącznym elementem sytemu wychowawczego szkoły, skupionego wokół kultywowania tradycji związanej z Patronami Szkoły – Lotnikami Polskimi, jest codzienne  podejmowanie działań zmierzających do ciągłego doskonalenia pożądanych cech osobowościowych ucznia i absolwenta: patriotyzmu, wytrwałości w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń, stawianiu sobie nowych wyzwań, ciekawości świata. W realizacji tych zamierzeń bardzo ważna jest stała współpraca z instytucjami polskiego wojska,  w szczególności Sił Powietrznych – 1. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego, 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie, a także Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Grupą Historyczną Lotnictwa Polskiego, Koszalińskim Stowarzyszeniem Lotniczym czy Instytutem Pamięci Narodowej. Efektem współpracy są różnorodne przedsięwzięcia wewnętrzne i zewnętrzne organizowane dla uczniów (m.in. Dzień Patronów Szkoły, wycieczki edukacyjne do baz lotniczych, dęblińskiej Szkoły Orląt, wyjazd na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Air Show Radom”).  

 

INFORMACJE DLA MIESZKAŃCÓW

$
0
0

Uwaga! Ważne! Wiadomości dla okresu zimowego

  1. Widzisz osobę bezdomną, potrzebującą, pomóż - informator dla osób bezdomnych,
  2. Właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia z części nieruchomości służących do użytku publicznego błota, śniegu i lodu niezwłocznie po ich wystąpieniu, natomiast innych zanieczyszczeń w miarę występujących potrzeb. Uprzątnięte błoto, śnieg, lód oraz inne zanieczyszczenia mogą być gromadzone w miejscach niepowodujących zakłóceń w ruchu pieszym i pojazdów, a w przypadku braku możliwości takiego gromadzenia usunięte z nieruchomości. - § 4 Regulaminu UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE MIASTA KOSZALINA UCHWAŁA NR XXVII/414/2012 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 20 grudnia 2012 r.
  3. Na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych w szczególności hal i obiektów sportowych, handlowych, widowiskowych oraz budynków użyteczności publicznej spoczywa obowiązek usuwania nadmiaru śniegu i lodu. - Rozporządzenie Porządkowe Nr 1/2010 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 12 stycznia 2010 r.

Ranking "Perspektyw"

$
0
0
Ranking "Perspektyw"

XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy najlepszym technikum - wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Już po raz 19. przygotował go miesięcznik „Perspektywy”.

Wśród laureatów w czołówce znalazły się trzy koszalińskie placówki. O ile I LO i Technikum Handlowe w Zespole Szkół nr 1 im. M. Kopernika (popularny „ekonom”) poprawiły swoje miejsce w rankingu, mocny spadek (o 169 pozycji) w notowaniu zaliczyło II LO.


- Gratuluję sukcesu I LO i Zespołowi Szkół nr 1, to bardzo ważny sygnał, że wykonywana jest tam dobra praca. To duży wysiłek dyrekcji szkół i zatrudnionych w nich nauczycieli. Jednocześnie nie ukrywam, że martwię się wynikiem II LO, bo zdaję sobie sprawę, że pewne wahania mogą się przydarzyć, ale tym razem spadek jest bardzo duży– mówi prezydent Piotr Jedliński.

Ranking "Perspektyw" 

Wyniki koszalińskich szkół uwzględnionych w rankingu „Perspektyw”:

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois, dyrektor Rafał Janus
- 78 miejsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2017 (3 miejsce w województwie)
- 60 miejsce w Rankingu Szkół Olimpijskich 2017
- 85 miejsce w Rankingu Szkół Maturalnych 2017

II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego, dyrektor Wiktor Kamieniarz
- 430 miejsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2017 (11 miejsce w województwie)

Technikum Handlowe w Zespole Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika, dyrektor Szymon Konefał
- 300 + miejsce w Rankingu Techników 2017 (8 miejsce w województwie)

Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika, dyrektor Szymon Konefał
- 300 + miejsce w Rankingu Techników 2017 (35 miejsce w województwie)

Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Nr 9 im. Romualda Traugutta, dyrektor Joanna Rydzewska
- 300 + miejsce w Rankingu Techników 2017 (16 miejsce w województwie)

Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Nr 9 im. Romualda Traugutta, dyrektor Joanna Rydzewska
- 300 + miejsce w Rankingu Techników 2017 (14 miejsce w województwie)

Technikum Samochodowe w Zespole Szkół Nr 10 im. Bolesława Chrobrego, dyrektor Tomasz Lampkowski
- 300 + miejsce w Rankingu Techników 2017 (27 miejsce w województwie)

Technikum Budowlane w Zespole Szkół Nr 7 im. Bronisława Bukowskiego , dyrektor Ewa Kroll
- 300 + miejsce w Rankingu Techników 2017 (38 miejsce w województwie)

Kwalifikacja wojskowa 2017

$
0
0
Kwalifikacja wojskowa 2017

Od 30 stycznia do 28 kwietnia 2017 r., od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni świątecznych, zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Szczegóły można znaleźć tutaj.

25. światełko do nieba

$
0
0
25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę, 15 stycznia.

W Koszalinie na ulice wyjdzie kwestować około 300 wolontariuszy. Wszyscy będą wyposażeni w zalaminowany identyfikator z indywidualnym numerem, zdjęciem wolontariusza i jego adresem zamieszkania oraz numerem ankiety. Oprócz tego na identyfikatorze musi być hologram w kształcie serduszka i pieczątka uprawniająca do prowadzenia zbiórki do puszek. Każda z nich oklejona jest banderolami WOŚP. Przy otworze na wrzucane pieniądze umieszczony jest numer, który musi się zgadzać z tym umieszczonym w identyfikatorze kwestującego. Wtedy jest pewność, że pieniądze wrzucane do puszek na pewno wspomogą zbiórkę WOŚP.

Główny koncert finałowy w Koszalinie zaplanowano na placu przed ratuszem. Początek, tradycyjnie o godz. 14, a koniec o godz. 21.10. Na scenie pojawią się zespoły z Pałacu Młodzieży, np. So Long i The Same, ale także Jalee, Linch oraz podopieczni Studium Wokalnego Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Te koncerty zaplanowano do godz. 17.35. Kilkanaście minut później publiczność przed ratuszem rozgrzewać będzie DJ Odys. O godz. 18.25 wystąpi Zosia Karbowiak.

Natomiast już po światełku do nieba i głównej licytacji swoje największe przeboje zaśpiewa Norbi (godz. 20.10). Licytacji będzie kilka i rozpoczynać się będą kolejno o godz. 14.50, 15.20, 15.50, 16.25, 17, 17.35, 18.10, 19.25 i 20.05.

Viewing all 2459 articles
Browse latest View live