Quantcast
Channel: Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie - Urząd Miejski
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2460

Informacja podsumowująca konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina

$
0
0

Opis przebiegu i form konsultacji

W dniach od 26 września do 26 października 2017 r. przeprowadzone zostały konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina.

Konsultacje społeczne prowadzone były w następujących formach:

1)       Zbierania uwag, propozycji i opinii w postaci papierowej i elektronicznej, z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego.

Wypełniony formularz, podpisany czytelnie imieniem i nazwiskiem, należało przekazać w terminie trwania konsultacji, tj. od 26 września 2017 r. do 26 października 2017 r.:

a) w postaci papierowej:

-   korespondencyjnie na adres: Urząd Miejski w Koszalinie, Rynek Staromiejski 6-7, 75-007 Koszalin,

- bezpośrednio do Kancelarii Urzędu Miejskiego w Koszalinie, w godzinach pracy Urzędu, tj. w poniedziałki w godz. 9.00 – 17.00; we wtorki, środy, czwartki i piątki - w godz. 7.15 ÷ 15.15;

b) w postaci elektronicznej na adres e-mail: um.koszalin@um.koszalin.pl.

 

2)      Spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w dniu 16 października 2017 r., o godzinie 15.30 w sali 300 Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Celem spotkania otwartego z interesariuszami rewitalizacji było omówienie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina, a także umożliwienie składania uwag, opinii i propozycji do protokołu.

 

3)      Zbierania uwag ustnych do protokołu w terminie od dnia 26 września 2017 r. do 26 października 2017 r., w godzinach od 11.00 do 15.00, w siedzibie Urzędu Miejskiego przy Rynku Staromiejskich 6-7,  w pokojach nr 310 i nr 312.

 

Do udziału w konsultacjach zostali zaproszeni wszyscy interesariusze, którymi mogą być zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji:

1)      mieszkańcy obszaru rewitalizacji,

2)      właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze, w tym spółdzielnie mieszkaniowe,

3)      wspólnoty mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego;

4)      mieszkańcy gminy inni niż wymienieni w pkt 1);

5)      podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić działalność gospodarczą w planowanym obszarze zdegradowanym i obszarze rewitalizacji miasta Koszalin;

6)      podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić w ww. obszarze działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne;

7)      jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne;

8)      organy władzy publicznej;

9)      podmioty, inne niż wymienione w pkt 6), realizujące na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa.

 

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina wraz z formularzem konsultacyjnym był dostępny w terminie konsultacji:

- w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej - http://bip.koszalin.pl/, oraz na stronie internetowej Koszalina - http://www.koszalin.pl/ oraz http://www.obywatelski.koszalin.pl/

- w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim w pokojach nr 312 i nr 310.

 

Zestawienie zgłoszonych uwag, propozycji i opinii w postaci papierowej i elektronicznej, z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego

W trakcie trwania konsultacji społecznych, oraz bezpośrednio po ich zakończeniu, do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina odnieśli się interesariusze, składając swoje propozycje.

Zestawienie zgłoszonych uwag, opinii oraz proponowanych projektów – złożonych w postaci papierowej i elektronicznej, z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego, zawiera poniższa tabela.

Podsumowanie spotkania konsultacyjnego

Spotkanie konsultacyjne  odbyło się w dniu 16 października 2017 r., o godzinie 15.30 w sali nr 300 Urzędu Miejskiego w Koszalinie. W spotkaniu uczestniczyło 35 osób.

Spotkanie otworzyła Urszula Barańska, Główny Specjalista Wydziału Architektury i Urbanistyki. Po powitaniu zebranych i przedstawieniu tematu konsultacji, oddała głos panu Marcinowi Ługawiakowi, przedstawicielowi firmy Lider Projekt Sp. z o.o. w Poznaniu, która wykonuje prace związane ze sporządzeniem programu rewitalizacji dla miasta Koszalina.

Program spotkania obejmował dwie główne części:

  • prezentację projektu gminnego programu rewitalizacji
  • otwartą dyskusję, z możliwością składania uwag, opinii i propozycji.

Podczas prezentacji przedstawione zostały główne założenia gminnego programu rewitalizacji, zestawienie i problematyka zgłoszonych projektów, wraz z propozycją przedsięwzięć kompleksowych - obejmujących działania infrastrukturalne i tzw. „miękkie”.

W trakcie otwartej dyskusji głos zabrali przedstawiciele osiedla Wspólny Dom, przedstawiając sytuację podwórza w kwartale ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ludwika Waryńskiego, Jana Matejki, Rotmistrza Witolda Pileckiego.  Zgłoszone zostały trudności w pozyskaniu dofinansowania z budżetu obywatelskiego dla projektu związanego z urządzeniem boiska na części podwórza. Podkreślany był problem niskiego poczucia bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców,  spowodowany brakiem oświetlenia oraz spożywaniem na terenie podwórza alkoholu. Sporną kwestią są różne oczekiwania mieszkańców w zakresie zagospodarowania terenu podwórza.

Głos w dyskusji wziął Pan Wojciech Kasprzyk, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Planowania i Cyfryzacji, który ustosunkował się do postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli osiedla Wspólny Dom.  Poinformował również o pracach tzw. „Zespołu Podwórkowego”, omówił dotychczasowe jego  działania, a także próby pogodzenia sprzecznych interesów użytkowników podwórzy.

Pan Mariusz Staszewski, członek Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Barlickiego, podniósł w swojej wypowiedzi m.in. problem „starzenia się” Śródmieścia Koszalina, zwrócił uwagę na brak zakresu polityki mieszkaniowej w programie rewitalizacji, przedstawił także swoje propozycje na temat kierunków rozwoju mieszkalnictwa w obszarze rewitalizacji.

Pan Aleksander Urbański, członek  Rady Osiedla "Wspólny Dom" Koszalin,  odpowiedział na pytania przedstawicieli osiedla Wspólny Dom dotyczące sposobu zagospodarowania terenu w kwartale ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ludwika Waryńskiego, Jana Matejki, Rotmistrza Witolda Pileckiego.

W związku ze zgłoszonymi przez uczestników spotkania trudnościami w wypracowaniu satysfakcjonującego wszystkich mieszkańców podwórzy sposobu ich zagospodarowania, uzupełniono w programie rewitalizacji informacje o tym, że kluczowym elementem projektów renowacji podwórek jest analiza potrzeb różnych grup użytkowników i zaproponowanie kilku koncepcji ich zagospodarowania, uwzględniających konieczność rozdzielenia poszczególnych funkcji. Umożliwi to wypracowanie wspólnie z mieszkańcami zasad funkcjonowania podwórzy, odpowiadających potrzebom możliwie całej lokalnej społeczności.

Mieszkaniec ulicy Podgórnej zgłosił propozycję ujęcia w programie rewitalizacji zasobów lokalowych dla rozwoju organizacji pozarządowych.

Pan Ługawiak w odpowiedzi na powyższe zauważył, iż zadanie to częściowo jest zawarte w projekcie pt. „Infrastruktura ekonomii społecznej”,  obejmującym m.in. demonstracyjny budynek pasywny „Friendly House”, w którym zlokalizowane będą usługi edukacyjno-szkoleniowe oraz usługi ekonomii społecznej.

Zgłoszona została uwaga dotycząca braku zaznaczenia na mapie projektu dotyczącego adaptacji budynku przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 4 na potrzeby mieszkań chronionych. Uwaga została uwzględniona.

Spotkanie zakończył Pan Wojciech Kasprzyk, informując o możliwości składania uwag do końca trwania konsultacji, tj. do dnia 26 października 2017 r. włącznie.

 

Podsumowanie zbierania uwag ustnych do protokołu

W trakcie prowadzonych konsultacji w dniach od 26 września 2017 r.  do 26 października 2017 r. nie zostały zgłoszone ustne uwagi do protokołu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2460

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra